Vepřín v Letech zůstane. Jandák: Ten koncentrák stejně stál vedle

Praha - Vláda nemá peníze na zbourání vepřína, hyzdícího pietní místo památníku cikánského sběrného tábora v Letech u Mirovic na Písecku. Agentuře Mediafax to v pátek řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Vítězslav Jandák (ČSSD)

"Nemohu populisticky slíbit zbourání vepřína, na který nemáme v rozpočtu vyčleněny peníze," řekl Nečas agentuře Mediafax při návštěvě Hodonína. "Prostředky na demolici stavby bychom museli vzít z jiné kapitoly rozpočtu a to není za současné ekonomické situace reálné," přiznal premiér.

Pietní místo v Letech u Mirovic na Písecku prohlásilo před 12 lety ministerstvo kultury za kulturní památku. Od té doby se k odstranění vepřína zavázaly všechny vlády, které byly v Česku u moci.

Pietní místo je citlivou lokalitou, kde stál internační tábor a kde jsou pohřbeni vězni internačního romského tábora. Během války v Letech zahynula čtvrtina z 1300 mužů, žen a dětí, které tam nacisté shromáždili před jejich definitivními deportacemi do vyhlazovacích táborů v Osvětimi a Birkenau.

Na tomto místě byl v roce 1995 zároveň odhalen pomník "Obětem cikánského internačního tábora v Letech", který je mementem romské genocidy v Česku. Samotný internační tábor již neexistuje, v jeho sousedství však za minulého režimu vyrostla velkokapacitní farma na chov prasat, která dodnes funguje a prosperuje. Kombinaci památníku a farmy však považují občanští aktivisté i část veřejnosti vzhledem k historii místa za nedůstojnou.

Pietní místo v Letech je celoročně volně přístupné. V současné době se tam připravuje projekt k rekonstrukci přístupových cest, pro vybudování parkoviště se sociálním zázemím a k úpravě přírodního amfiteátru před vlastním pietním místem.

V plánu je také vybudování naučné stezky z vesnice až na pietní místo, jejíž součástí bude také malá expozice týkající se romského holocaustu na českém území.

 

Podle Jandáka nebyl tábor na místě vepřína

Bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák z ČSSD, který se problematikou také zabýval, řekl, že tábor nestál na místě, kde je nyní vepřín. „Ten tábor stál skutečně vedle. Já jsem pro to, aby bylo třeba ještě více zkultivováno to pietní místo, ale když si vezmete, že náklady na zbourání vepřína by přišly stát skoro na půl miliardy korun a na místě vepřína opravdu tábor nestál, tak musím bohužel přiznat, že toto rozhodnutí vlády Petra Nečase koresponduje s mým názorem," řekl redakci Jandák.

Jandák před časem řekl: „Moje a romská duše jsou si vlastně hodně podobné. Miluji slunce, nezávislost. Mám velmi rád děti a byly i doby, kdy jsem je rád dělal. Skutečně mám mnoho podobného s Romy a nikdy jsem s nimi za celý život neměl žádný problém. Pro mě jsou lidi prostě slušní a hezcí a pak jejich opak, podle toho je soudím. Když navíc spustí cikánská muzika, kdo by vydržel sedět?"

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Související:

Právě se děje