Čtěte, co nám Karel Gott, Ringo Čech, Troška, Bobošíková a další řekli k brexitu. Stojí to za to

ANKETA - Odchod Velké Británie z Evropské unie rezonuje i mezi českými kulturními osobnostmi. Podle spisovatele, zpěváka a hudebníka Františka Ringo Čecha Velká Británie ukázala Evropě cestu, z brexitu má ale radost například i režisér Zdeněk Troška nebo rocker Aleš Brichta. A jak situaci pro EuroZprávy.cz hodnotí zpěvák Karel Gott?

František Ringo Čech

František Ringo Čech neskrývá nadšení z odchodu Velké Británie z Evropské unie. Podle svých slov má z hlasování Britů velkou radost. "Angličané ukázali cestu a Evropská unie se musí změnit," řekl serveru EuroZprávy.cz. "Držme se Británie," dodal zpěvák a umělec s tím, že na kulturním dění v České republice se Brexit nijak nepromítne.

Podle režiséra Zdeňka Trošky se tento výsledek dal očekávat. "Protože se EU už chovala jako diktátor a postupně vytvořila stav skoro protektorátní. Každý stát si i v tomto spolku (EU) musí udržet a zachovat svou národní identitu, svou kulturu, své vlastní zájmy. Příkazy a zákazy se nic nezmůže; lidi už nejsou cínoví panáčci, kterými může kdokoli a jakkoli posunovat. Británie dostala jako první stát rozum a odvahu vystoupit z evropského chaosu a blázince, který přes rok a půl řešil - neřešil otázku nechtěné migrace. A jak, to vidíme všichni jasně," sdělil serveru EuroZprávy.cz Troška.

"Británie udělala správně. I když bude muset nějaký čas čelit podrazům a klackům házeným bývalými partnery pod nohy, aby jí ukázaly, jak chybovala a zač je toho loket, ale ona se nedá. Přežila Hitlera, přežije EU také. Jako opětně svrchovaný stát i bez členství v EU bude dál dobře a v pohodě spolupracovat S ostatními státy jako tomu bylo i předtím. Nemyslím, že by Česko jejím odchodem z EU nějak výrazně tratilo. Chleba levnější nebude tak jako tak," dodal známý režisér.

Moderátorka a politička Jana Bobošíková poblahopřála Britům k odvaze a statečnosti. "Doufám, že i u nás zvednou občané hlavy a řeknou dost unijnímu diktátu. Brexit vítám, naši zemi rozhodne nepoškodí, naopak, otevře občanům nejen u nas, ale i v celé EU oči a zbaví je strachu vzepřít se diktátorským a kryptoktratickým metodám eurounijních elit, které nemají s demokracií a se svobodou už dávno nic společného," uvedla pro EuroZprávy.cz Bobošíková.

Moderátor Roman Šmucler si není jistý, zda má kvůli brexitu odstoupit britský premiér, tvrdí ale, že by určitě mělo odstoupit vedení EU včele s J.C.Junckerem. "Na Británii bylo při vyjednávání tvrdé (nemysleli si, že je Brexit možný), což jim jindy moc nejde. Odmítli EU reformovat a přichází její zmenšení, možná zánik. Teď bude EU potřebovat akceschopné vedení. Jak jsem psal dříve, neznám Brita, který nechtěl Brexit, překvapení to není, ale změny čekají i ČR (například už roky se odsud Britové stahují) a naše lidi v UK. V Británii jsem byl doma jako třeba na jižní Moravě, je třeba si zvyknout, že už jsem tam cizincem," podotkl na sociální síti.

Textař a skladatel Michal Horáček také přiznal, že Britští voliči rozhodli jak rozhodli. "Jinak, než předvídaly "vědecké" průzkumy sociologů, jinak než velkým investorům hlásily jejich vlastní modely, jinak než předpokládaly trhy. Začínám číst "vysvětlení": Zdravý rozum prohrál! Byli to hloupí, nevzdělaní a zmanipulovaní lidé, kteří nic nepochopili, kteří sebe i ostatní uvrhli do polízanice, jejíž následky nelze ani odhadnout, ale drahé to určitě bude... Kde se bere ta nekonečná arogance?" ptá se na sociální síti.

"Britové zvolili svobodu oproti otroctví a eurototalitě a ukázali nám, že se opravdu nemusíme chovat jako bezhlavé stádo a možnost volby existuje. Ale ta masírka eurohujerů napříč celou Evropou byla neuvěřitelná. Snažili se vyvolat dojem, že jiná možnost než zůstat v EU neexistuje, i kdyby měla začít válka. Od nesmyslných kurzů sázkových kanceláří počínaje. Gratuluji Británii k udržení samostatnosti. A co my? Dají nám naši politici také možnost svobodné volby nebo u nás frau Makrela naplánuje vojenské cvičení?" uvedl na sociálních sítích zpěvák a rocker Aleš Brichta.

Jedna z ikon české hudební scény Karel Gott se k situaci pro server EuroZprávy.cz vyjádřil slovy: "Z mého pohledu zpěváka vidím aktuální situaci následovně: předtím, než se Evropa spojila v EU, tak švédská rocková skupina Europe vypustila první vlaštovku písní The Final Countdown (Poslední odpočítávání, pozn. redakce). My, Evropané, se dnes, po těch letech, nacházíme v situaci, kdy je tento termín „the final countdown" opět aktuální. Bohužel, v opačném smyslu."

Podle spisovatele a publicisty Ondřeje Neffa vykročila Británie zcela neznámým směrem. "Odchodu Británie z Unie velmi lituji. Mimochodem, celý ten proces velmi potvrdil moje pochybnosti stran referend - kdy percentuálně malé množství voličů dokáže přehodit historické kormidlo proti vůli takřka stejného bloku voličů. Referendum bylo založené na emocích a celá země vykročila zcela neznámým směrem s nevypočitatelnými důsledky. Česka se to vše týká jako celé Evropy a rozhodně nám to nijak neprospělo. Kulturní oblast to zasáhne, pokud bude nějak omezen pohyb osob - já toto sice nepředpokládám, nicméně vyloučené to není," sdělil serveru EuroZprávy.cz.

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Britové obvinili Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

23.01.2022 11:03 Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce.…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Farský má problém vzdát se mandátu na dálku z USA, uvedl Blažek

23.01.2022 16:13 Aktualizováno Poslanec hnutí STAN Jan Farský, který před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, má podle…

Bek považuje za priority předsednictví kyberbezpečnost, odlesňování či…

23.01.2022 15:20 Mezi tématy českého předsednictví Evropské unii by se podle ministra pro evropské záležitosti…

Novela zákona o státním zastupitelství bude mít podle Blažka širší podporu

23.01.2022 12:56 Pro novelu zákona o státním zastupitelství budou ve Sněmovně podle ministra spravedlnosti Pavla…

Hrad kvůli výrokům o Zemanově zdraví žádá po Stehlíkové milion a omluvu

23.01.2022 12:38 Prezidentská kancelář žádá po psychiatričce a bývalé ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové…

Sněmovna projedná dvojici proticovidových předloh, mj. pandemickou novelu

23.01.2022 09:40 Poslanci by měli příští týden zrychleně schvalovat vládní novelu pandemického zákona a možnost…

Ekonomická úroveň Česka v poměru k zemím eurozóny mírně klesla

23.01.2022 08:35 Ekonomická úroveň Česka loni klesla na 86 procent průměru 19 zemí eurozóny a na této úrovni by měla…

Jurečka naznačil, že milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

23.01.2022 08:18 Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit…

Česko trvá na 50 milionech eur za Turów. Polsko nabízí méně

22.01.2022 11:27 Aktualizováno Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody…

Vláda ve středu navrhne rozpustit hnutí List Jaromíra Soukupa

22.01.2022 09:58 Vláda ve středu projedná návrh na rozpuštění hnutí List Jaromíra Soukupa. Nejvyšší správní soud …

Lipavský: Česko je připraveno podpořit sankce proti Rusku

21.01.2022 18:40 Aktualizováno Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině, řekl dnes ministr zahraničí…

Související:

Právě se děje

reklama