Dienstbier chce předložit novelu, která by umožnila osvojení dětí registrovanými partnery

Praha – Vláda by na stůl měla vrzy dostat novelu zákona o registrovaném partnerství. Předložit ji chce ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr bez portfeje

Novela by měla umožní osvojení dětí osobou žijící v registrovaném partnerství i osvojení dítěte partnera. Dienstbier to uvedl v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který dnes škrtl ustanovení zákona znemožňující adopci registrovaným partnerům.

Dosavadní znění zákona bylo podle něj zjevně diskriminační. Novelu měl připravenou pro zavedení možnosti osvojení biologického dítěte partnera a čekal na rozhodnutí soudu, aby ji případně upravil. Nyní ji doplní o možnost individuálního osvojení osobou žijící v registrovaném partnerství. Ve všech případech rozhodují soudy na základě nejlepšího zájmu dítěte, dodal.

"Novelu se nepodařilo skoro dva roky zařadit jako pevný bod, některé strany to blokují. Domluvili jsme se, že možná bude průchodnější vládní návrh zákona," řekla novinářům jedna z předkladatelů novely, poslankyně Radka Maxová (ANO). Kabinet vládní novelu původně do svého legislativního plánu vůbec nezařadil, a to kvůli lidovcům.

Dienstbier uvedl, že předpokládá od politických kolegů kladné přijetí návrhu. "Všichni musíme respektovat nálezy Ústavního soudu," konstatoval. Připomenul, že nežádá zavedení společného osvojení dítěte párem žijícím v registrovaném partnerství.

Opoziční poslanec Marek Benda (ODS) takové návrhy nepodporuje, podle něj je na čase uvažovat o zrušení registrovaného partnerství. Předkladatelé podle něj v minulosti při zavedení registrovaného partnerství slibovali, že se nebude týkat adopcí. "Dneska se ukazuje, že to byla typická salámová metoda. Pokládám to za nešťastné, je na čase směřovat spíše k úvaze o tom, jestli registrované partnerství nezrušit," řekl Benda.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovy vulgarity? Do kauzy ostře promluvil Jan Kraus. A Hradu se to…

18.10.2018 22:11 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se opět postaral o poprask, když tento týden v Českém rozhlase mluvil…

ČSSD musí do čtyř měsíců zaplatit 338 milionů korun

18.10.2018 20:27 Dědicové advokáta Zdeňka Altnera vyzvali ČSSD k ukončení kauzy Lidový dům. Straně nabízejí…

Poche skončí na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu

18.10.2018 18:05 Europoslanec Miroslav Poche skončí jako politický tajemník na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu…

ČT, Bakala, Sobotka a ČSSD. Známý novinář vznesl vážné obvinění, pak to…

18.10.2018 17:30 Aktualizováno Novinář a vydavatel amerického původu Erik Best si ve svém zpravodaji vzal na paškál Českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama