Dienstbier chce předložit novelu, která by umožnila osvojení dětí registrovanými partnery

Praha – Vláda by na stůl měla vrzy dostat novelu zákona o registrovaném partnerství. Předložit ji chce ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr bez portfeje
doporučujeme

Novela by měla umožní osvojení dětí osobou žijící v registrovaném partnerství i osvojení dítěte partnera. Dienstbier to uvedl v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který dnes škrtl ustanovení zákona znemožňující adopci registrovaným partnerům.

Dosavadní znění zákona bylo podle něj zjevně diskriminační. Novelu měl připravenou pro zavedení možnosti osvojení biologického dítěte partnera a čekal na rozhodnutí soudu, aby ji případně upravil. Nyní ji doplní o možnost individuálního osvojení osobou žijící v registrovaném partnerství. Ve všech případech rozhodují soudy na základě nejlepšího zájmu dítěte, dodal.

"Novelu se nepodařilo skoro dva roky zařadit jako pevný bod, některé strany to blokují. Domluvili jsme se, že možná bude průchodnější vládní návrh zákona," řekla novinářům jedna z předkladatelů novely, poslankyně Radka Maxová (ANO). Kabinet vládní novelu původně do svého legislativního plánu vůbec nezařadil, a to kvůli lidovcům.

Dienstbier uvedl, že předpokládá od politických kolegů kladné přijetí návrhu. "Všichni musíme respektovat nálezy Ústavního soudu," konstatoval. Připomenul, že nežádá zavedení společného osvojení dítěte párem žijícím v registrovaném partnerství.

Opoziční poslanec Marek Benda (ODS) takové návrhy nepodporuje, podle něj je na čase uvažovat o zrušení registrovaného partnerství. Předkladatelé podle něj v minulosti při zavedení registrovaného partnerství slibovali, že se nebude týkat adopcí. "Dneska se ukazuje, že to byla typická salámová metoda. Pokládám to za nešťastné, je na čase směřovat spíše k úvaze o tom, jestli registrované partnerství nezrušit," řekl Benda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vystoupí s projevem v televizi. Chci říct něco důležitého, avizoval

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí ve 20:00 vystoupí s televizním projevem. Řekl to dnes ve svém…

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 21:04 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Vedení Prahy chce zastoupení v Ústředním krizovém štábu

20.09.2020 20:30 Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním…

Jaké téma odlehčí vypjatá jednání? Tour a cyklistika jsou ideální, říká…

20.09.2020 17:30 ROZHOVOR - Sáhl po mobilu a okamžitě na něm vyťukal blahopřejnou zprávu svému slovinskému protějšku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama