Poplatky v oblasti cestování čeká změna. Ministerstvo plánuje i nové dotace pro obce

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) brzy předloží návrh novely zákona o místních poplatcích. Obce, které peníze z lázeňských, rekreačních a ubytovacích poplatků investují do cestovního ruchu, by měly dostat státní dotaci ve výši této investice.

Přidejte svůj názor

371

V současné době existují v oblasti cestovního ruchu tři druhy poplatků - lázeňský a rekreační ve výši 15 korun a ubytovací za šest korun. Podle údajů Svazu měst a obcí (SMO) je vybírá pouze 14 procent obcí. Návrh MMR počítá s tím, že by nově existoval pouze jeden poplatek v maximální výši jedno euro, tedy 27 korun. Stanoven by byl v korunách, při případném posílení nebo oslabení české měny po ukončení intervencí České národní banky by se tak nezměnil.

U různých typů ubytovacích zařízení by si obce mohly stanovit výši poplatků individuálně, což současná podoba zákona neumožňuje.

"Obcím můžeme nařídit, aby vybíraly poplatky z cestovního ruchu, ale nemůžeme jim určovat, co s nimi mají dělat. Pokud budou mít motivaci v podobě dotace, mělo by být v jejich vlastním zájmu tyto poplatky vybírat," řekla náměstkyně MMR Klára Dostálová. Co se považuje za investici do cestovního ruchu, by měla novela jasně definovat.

Aktuálně existuje při vybírání poplatků několik výjimek. Netýká se například seniorů nad 70 let, mládeže do 18 let, osob se zdravotním postižením, vojáků v základní službě nebo lidí na služební cestě. Podle návrhu by se u dětí snížila věková hranice na 15 let, na vojáky a osoby na služební cestě už by se výjimka nevztahovala. "Mladí lidé po 15 letech jezdí na dovolenou už málokdy s rodiči. A ten, kdo je na služební cestě, se přece chová jako normální turista. Tam ta výjimka nedává smysl," dodala náměstkyně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama