Další senátní výbor podpořil alkohol za řídítky, zákon je prý pro slušné cyklisty

Praha - Návrh, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu po vypití několika skleniček vína nebo piva, podpořil také hospodářský výbor Senátu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zdeněk Škromach /ČSSD/
doporučujeme

Předloha má podle rakouského vzoru uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Pokutu za jízdu na kole pod vlivem alkoholu nicméně novela zachovává, jen ji snižuje ze současných až 20.000 korun na nejvýše 500 korun.

Novelu předložila dvacítka senátorů nejen z ČSSD. Podepsali se pod ni například předseda hospodářského výboru Jan Hajda, někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová nebo Jan Veleba s Františkem Čubou (oba SPO).

"Toto je zákon pro slušné cyklisty," řekl zástupce předkladatelů a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). Podotkl, že cyklista nebude smět vést na kole dítě, bude se muset pohybovat na vedlejších stezkách, cyklostezkách, silnicích třetí třídy nebo místních komunikacích.

"Legalizujeme slušné cyklisty, kteří si dají jedno, dvě piva," uvedla ve zdravotnickém a sociálním výboru Dagmar Terelmešová (ČSSD). Zpravodaj Jiří Vosecký (Starostové pro Liberecký kraj) poukazoval na to, že teprve jedno promile alkoholu má vliv na schopnosti řidiče. "Nula, kterou máme, je absolutní nesmysl," soudí.

Senátor Petr Bratský (ODS) však upozornil na to, že odborná dopravní veřejnost se k návrhu staví negativně. Odmítavé stanovisko k návrhu vyjádřil senátor František Bradáč (KDU-ČSL). Poukazoval například na to, že v řadě míst tvoří komunikace třetí třídy velkou část silniční sítě. Také šéf BESIP Martin Farář před návrhem varoval. Uvolnění tolerance alkoholu pro cyklisty umožní vznik prostředí, kde bude umírat víc lidí pod jeho vlivem, uvedl.

Horní komora by měla návrh na změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích posoudit na schůzi, která začne ve středu. Rozhodne, zda jej pošle do legislativního procesu, nebo ne.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama