Další senátní výbor podpořil alkohol za řídítky, zákon je prý pro slušné cyklisty

Praha - Návrh, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu po vypití několika skleniček vína nebo piva, podpořil také hospodářský výbor Senátu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zdeněk Škromach /ČSSD/

Předloha má podle rakouského vzoru uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Pokutu za jízdu na kole pod vlivem alkoholu nicméně novela zachovává, jen ji snižuje ze současných až 20.000 korun na nejvýše 500 korun.

Novelu předložila dvacítka senátorů nejen z ČSSD. Podepsali se pod ni například předseda hospodářského výboru Jan Hajda, někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová nebo Jan Veleba s Františkem Čubou (oba SPO).

"Toto je zákon pro slušné cyklisty," řekl zástupce předkladatelů a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). Podotkl, že cyklista nebude smět vést na kole dítě, bude se muset pohybovat na vedlejších stezkách, cyklostezkách, silnicích třetí třídy nebo místních komunikacích.

"Legalizujeme slušné cyklisty, kteří si dají jedno, dvě piva," uvedla ve zdravotnickém a sociálním výboru Dagmar Terelmešová (ČSSD). Zpravodaj Jiří Vosecký (Starostové pro Liberecký kraj) poukazoval na to, že teprve jedno promile alkoholu má vliv na schopnosti řidiče. "Nula, kterou máme, je absolutní nesmysl," soudí.

Senátor Petr Bratský (ODS) však upozornil na to, že odborná dopravní veřejnost se k návrhu staví negativně. Odmítavé stanovisko k návrhu vyjádřil senátor František Bradáč (KDU-ČSL). Poukazoval například na to, že v řadě míst tvoří komunikace třetí třídy velkou část silniční sítě. Také šéf BESIP Martin Farář před návrhem varoval. Uvolnění tolerance alkoholu pro cyklisty umožní vznik prostředí, kde bude umírat víc lidí pod jeho vlivem, uvedl.

Horní komora by měla návrh na změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích posoudit na schůzi, která začne ve středu. Rozhodne, zda jej pošle do legislativního procesu, nebo ne.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Muslimští migranti jsou jako invazivní zvířata a rostliny, měli by mít…

16.01.2019 10:45 Poslankyně SPD Karla Maříková v pondělí na svém facebookovém účtu zveřejnila obrázkový příspěvek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama