Podezření: Tůma prý tajně pronajímal obecní byt

Praha – TOP 09 se chlubí tzv. čistými tvářemi. Jinak to prý nemohlo být ani u jejich kandidáta na pražského primátora Zdeňka Tůmy. Ten však zřejmě načerno pronajímal přidělený mu byt cizincům. Informuje server Týden.CZ

Tůma, Zdeněk
doporučujeme

Máme po volbách a vítězové usedají k vyjednávání o budoucích koalicích. Najevo vycházejí aféry o jednotlivých kandidátech, kteří je během voleb zdárně skrývali. Jakožto někdejší guvernér bydlel Zdeněk Tůma v bytě nabízeném bankou. Navíc mu byl přidělen i obecní byt v Praze 2. Podle slov samotného Tůmy zůstával obecný byt dlouho prázdný a v sousedech tato skutečnost vzbuzovala pochybnosti. „Měl jsem tehdy byt v Londýně. Bylo tam nějaké udání, které se prověřovalo. Nevím o tom, že by existoval záznam“ vysvětlil. 

„Ano, tento případ jsme řešili na bytové komisi. Pamatuji si na to. Byl jsem se tam podívat a skutečně jsme zjistili, že pan Tůma ten byt pronajímá. Poté jsme ho vyzvali, aby byt vrátil“ řekl tehdejší člen bytové komise na Praze 2 Karel Vitoušek. Následně tento výrok potvrdila radnice. „Nájemník převzal výzvu k předání bytu 15. 8. 2001 a předal ho až 30.10. 2001“ tvrdí šéf právního odboru Jan Bureš. 

Lídr TOP 09 však celou věc odmítl s tím, že byt obci vrátil sám „Nepamatuji si, že by mě obec k něčemu vyzvala“ řekl. Byl jsem prověřený na „přísně tajné“, určitě bych nemohl nic načerno pronajímat. Přišel bych o prověrku“ hájí se Tůma.

Tůma zřejmě o povolení k pronajímání již dříve neúspěšně žádal. Pronajímat tím pádem musel jedině na černo. Další člen komise vzpomíná, že Tůma celou věc chtěl zažehlit u zesnulého Michala Basche, který tehdy stál ve vedení městské části. Ale neuspěl.

Obecní byt získal bývalý guvernér už v roce 1991. Profitovat z pronájmu tudíž mohl i několik let. Jako důkaz může posloužit svědectví technika telefonní společnosti, který se prý domlouval s jistou nájemnici původem ze zahraničí. „Nemohu vyloučit, že by u mě přespal někdo z ciziny. Měl jsem už tehdy hodně známých po světě, ale určitě to nebyl podnájemník“ tvrdí.

Není tomu tak dávno, co časopis Týden upozornil na fakt, že Zdeněk Tůma není zdaleka tak čistou tváři, jak tvrdí jeho strana. Již v září 2006 využil „obecních“ výhod, kdy si u 70 m2 byt se dvěma malými lodžiemi za 476 tisíc korun vyjednal 5% slevu a tudíž zaplatil pouhých 7 tisíc za metr čtvereční.

V budoucnu chce nynější vítěz komunálních voleb v Praze pořídit svoje vlastní bydlení.

 

Témata: Tůma, Zdeněk
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Neovlivní.cz: Manažeři banky HSBC potvrdili Babišovu roli v Čapím hnízdu

14.06.2021 09:20 Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na…

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama