Úprava občanského zákoníku? Mělo by se vrátit předkupní právo u realit, navrhují poslanci

Praha – Ústavně-právní výbor dnes poslancům doporučil, aby o občanského zákoníků vrátili předkupní právo u nemovitostí. Poslanci zřejmě uzákoní taky úroky u dlužného výživného. Nový občanský zákoník je účinný od roku 2014.

Přidejte svůj názor

371

Výbor se nevyjádřil ke spornému návrhu, aby společenství vlastníků získala zástavní právo k bytovým i jiným jednotkám v domech, které spravují. O tomto návrhu rozhodnou poslanci na plénu. O podobě novely občanského zákoníku, jenž přináší ve vládní verzi vesměs technické změny kodexu, by mohla Sněmovna hlasovat ve druhé polovině října.

Podle pozměňovacího návrhu Radky Maxové a Jany Pastuchové (obě ANO) by mělo zástavní právo zajistit společenství vůči majitelům, kteří nehradí náklady spojené s užíváním bytů nebo nebytových prostorů. Mohlo by dostat nejvýše čtvrtinu výnosu z jejich prodeje. Zástavní právo by se zapisovalo ke dni vzniku bytu nebo nebytového prostoru a platilo by i zpětně.

Změna by ale mohla podle některých přinést problémy. „Automaticky by se přestaly poskytovat hypotéky nad 75 procent hodnoty bytu," varoval před úpravou Jeroným Tejc (ČSSD). K opatrnosti nabádali i další poslanci. Naopak ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) uvedl, že ministerstvo úpravu silně podporuje a že jsou tyto obavy liché.

Podporovatelé obnovy předkupního práva na podíl spolumajitele nemovitosti zdůrazňují, že existovalo pět desítek let a vlastnické podíly by se měly scelovat. Odpůrci zejména z řad poslanců pravice ale poukazují na zásah do vlastnictví i na problém nedosažitelných spoluvlastníků.

Výbor také doporučil, aby poslanci v rámci změn kodexu schválili prodloužení lhůty ze tří na šest měsíců pro vyklizení bytu zvláštního určení spolubydlícím v případě, že nájemce zemře. Pokud s ním v bytě žila nejméně rok jiná postižená osoba, nebo člověk starší 70 let, nájem by na ni automaticky přešel.

Nově také zřejmě budou uzákoněny úroky u dlužného výživného. Návrhy Maxové na možnost prodeje pohledávky z alimentům například vymahačům dluhů ale výbor schválit nedoporučil. Převážila obava, že by je samoživitelé v tíživé situaci v rozporu s navrhovanou úpravou prodávali ve skutečnosti levněji. Do kodexu by se neměl dostat ani požadavek Niny Novákové (TOP 09), aby soudy mohly svěřit dítě do společné péče obou rodičů po jejich rozchodu.

Spor o to zda se ze soudů na diagnostické ústavy vrátí rozhodování o tom, do jakého konkrétního školského zařízení budou umisťovány děti s nařízenou ústavní výchovou, rozhodne až plénum. Výbor k úpravě Heleny Válkové (ANO) ani k užšímu návrhu Hany Aulické Jírovcové (KSČM), který se týká jen přemísťování dětí, doporučení nedal.

Vládní předloha má také zavést veřejnou evidenci svěřenských fondů rejstříkovými soudy, snížit maximální kauci na nájemní byt ze šestinásobku na trojnásobek nájemného a prodloužit ze tří na pět let lhůtu, v níž musí soud přezkoumat důvody pro omezení svéprávnosti. Má také znovu povolit, aby si lidé nad 15 let, kteří dosud neskončili povinnou školní docházku, mohli sjednat práci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama