Budou si šestileté děti měnit pohlaví? Europoslanec pořádně zuří

Oslo/Praha - Norsko přijalo tento týden dvě nová rozhodnutí. První povolí už 6letým dětem změnu pohlaví přes jednoduchý online formulář, druhé jim pro změnu zakazuje podávat stížnosti k OSN. EuroZprávy.cz na to upozornil europoslanec Tomáš Zdechovský.

Teenageři

"V roce 2011 se 29 zemí dohodlo, že děti budou moci podávat stížnosti k dětskému výboru při OSN a dožadovat se tak dodržování dětských práv, které se mohly např. týkat šikany či ochrany jejich práv. Norsko to tehdy podporovalo. Ale po tvrdé kritice jejich systému avšak náhle od dohody odstoupilo a řeklo, že norské děti toto právo prostě mít nebudou," upozornil Zdechovský.

Dodal, že poradce UNICEFu v Norsku Ivar Stokkereit toto rozhodnutí předsedkyně vlády Erny Solberg a ministra zahraničí Brendeho komentuje jako „extrémní zklamání" a „velmi politováníhodná věc". "Přeloženo z diplomatické řeči: „Vy jste se zbláznili". Konvence měla posílit již tak obrovská práva dětí demokratického Norska a proto nikdo nechápe, jak vláda nemůže chtít, aby norské děti mohly mít stejná práva jako děti dánské, finské či německé," dopnil Zdechovský.

Upozornil, že ministr zahraničí Brende oponoval s tím, že dětská práva v Norsku jsou chráněna dostatečně a soudy naprosto ctí „nejlepší zájem dítěte". "Předloženo z diplomatické řeči: „UNICEFe, nekecej nám do toho!" Navíc prý neví, co by tato možnost udělala v reálu, vše je příliš nejisté...přeloženo z diplomatické řeči: „Nenecháme si do toho od nikoho kecat"," okomentoval europoslanec.

UNICEF ale není se svou kritikou osamocen. Norská dětská organizace Redd barna tvrdí, že norský soudní systém není přívětivý k dětem a toto jej mohlo vylepšit. "Asi nejdrsnějšího vyjádření se dopustil Siv Meisingseth, vedoucí jiné důležité norské organizace, který říká, že je to vládní podvod a zrada na děti. Překvapivě jako Nor nechápe, jak toto norská vláda, která vždy vedla v boji za práva dětí, se nyní takto rozhodla. Zdůrazňuje, že toto rozhodnutí rozhodně vyvolá velký mezinárodní zájem a kritiku, což se opět stalo," tvrdí Zdechovský.

S další ostrou kritikou přiša i norská ombudsmanka Elin Saga Kjørholt, která vnímá urgentní potřebu dětská práva posílit. Děti podle ní mají mít možnost stěžovat si na porušování jejich práv a považuje za nepochopitelné, že děti kvůli tomuto rozhodnutí vlády nebudou moci být skutečně vyslechnuty s veškerými právními důsledky.

"Takže očividně ze strachu z toho, že by si děti mohly stěžovat na zbytečná odebrání barnevernetem a soustavné porušování jejich práva být s biologickými rodiči, norská vláda zakáže stížnosti. Naopak jim ale něco výjimečného povolí - změnu pohlaví doslova podle toho, jak se ráno vyspí. Už šestileté dítě si bude moci pomocí on-line aplikace měnit své pohlaví. Tak dnes máme tělocvik, budu asi holka..." tvrdí europoslanec.

"Myslím, že je báječné, že ji konečně Norsko uznává jako dívku, kterou se cítí být," cituje matku desetileté Anny, který je jedním z 9 dětí, které už využily možnost nechat si úředně změnit pohlaví.

"Zítra bude báječné, když se z Anny stane František, pozítří Kamila, pak Rudolf,...žít v Norsku je prostě báječné. A už mi prosím nepište, že nemám rád Norsko. Není to pravda. Čím více objevuji jeho krásu, tím více jsem rád Čechem," naštval se závěrem

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Sněmovna zmírnila nárok na ošetřovatelské volno, prodloužila otcovskou

28.07.2021 10:45 Aktualizováno Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho…

Související:

Právě se děje