Romové dělají bordel, poflakují se, pijí alkohol a stojí frontu na dávky, rozjel se známý politik

Praha – O křeslo senátora za Mostecko se ve druhém kole utkají bývalý hokejista a exposlanec Jiří Šlégr (za ČSSD) a dětská lékařka Alena Dernerová (Severočeši.cz). Oba se shodují na tom, že největším problémem jejich regionu jsou sociálně vyloučené lokality.

Iveta Ferkova, Alena Lackova and Jan Lacko
doporučujeme

Dernerová v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu varovala, že se vyloučená lokalita stala už i z Mostu. O problému už prý jednala i s ministryní práce Michaelou Marksovou Tominovou. Zatím ji prý ale chybí zpětná vazba.

O problému ví i Šlégr. „My jsme měli situaci v Litvínově, ještě když jsem byl v prvním obdobím zastupitelem, obrovské nepokoje v Janově. Vyvrcholilo to tím, že tam byl střet mezi romskými občany a stranou DSSS. Prostě vlítli do Janova a chtěli zlikvidovat Romy, což teda byla katastrofa. My jsme k tomu přistoupili tak, že jsme zvýšili počet policejních hlídek, jak státních, tak městských, zřídila se mobilní služebna, která jezdila kolem dokola a musím říct, že ta situace v Janově se rapidně uklidnila," vysvětloval.

Lidé se podle něj v regionu necítí bezpečně. „Měly by se učinit razantní kroky v rámci policie, měla by se zavést nulová tolerance zločinu. Nemůžeme přistupovat k obyčejným lidem dvojím metrem, to opravdu nejde. Myslím, že ten, kdo se byl podívat konkrétně v Janově v nočních hodinách, tak určitě ví, o čem mluvím. Jaký, když to řeknu lidově, bordel tam romští kolegové dělají," domnívá se Šlégr. Moderátorka ho napomenula, aby taková slova říkal na stadionu, ale ne ve studiu. Pak se tedy kandidát senátora omluvil a opravil slovo „bordel" na „nepořádek".

Poukázal na to, že by věc mohly vyřešit mobilní policejní služebny přímo na místě. Důležité podle něj je, aby mohla policie okamžitě jednat. Podle Dernerové to tak funguje i v Mostě, ale tento postup řeší jen následek, nikoliv příčinu. „A příčiny jsou v tom, že tady existují realitní kanceláře, které mají volné pole působnosti, že tady jsou lidé, kteří léta nepracují, jsou na vysokých dávkách a lidé, kteří pracují, na to koukají. Vzniká určitá animozita a s tím se musí něco dělat," domnívá se politička.

„Část lidí možná je nezaměstnatelná, to si musíme říct, ale i tito lidé, mají ruce a mohou zametat, mohou prostě pracovat v technických službách," vysvětluje s tím, že problém je částečně i ve školství. „Část lidí u nás na Mostecku by pracovat chtěla, ale bohužel nemají příslušné vzdělání k těm profesím, které jsou jim nabízeny. Tady zase narážíme na problém školství, protože učňovské školství bylo dosti upozaděno a teprve nyní firmy přicházejí s tím, že si budou vyhledávat už na základních školách nebo středních prostě děti, které potom zaměstnají v oné firmě a budou jim nabízet určité benefity," dodává.

„Tito lidé se poflakují po ulicích, konzumují alkohol a vlastně pak když je doba vyplácení sociálních dávek, tak tam stojí fronty a ještě jsou vulgární na ty zaměstnance, takže určitě to je realita," připouští problémy Šlégr. I on souhlasí, že je třeba více podporovat učňovské školství.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel bývalý šéf KSČ Miloš Jakeš (†97). Jeho blízcí tajili úmrtí i pohřeb

14.07.2020 22:15 Aktualizováno Zemřel předrevoluční generální tajemník ústředního výboru KSČ Miloš Jakeš. Bylo mu 97 let. Uvedla…

Facebook hrozí zrušením stránek SPD, Okamurovo hnutí se chce bránit

14.07.2020 14:19 Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia…

Babišovi rostou staronoví soupeři. Opozice se může spojit do dvou bloků

14.07.2020 12:35 Ačkoliv se to zdá ještě daleko, opozice se už pomalu a jistě připravuje na parlamentní volby 2021,…

Vláda podpořila zákon usnadňující pohyb s asistenčními psy

13.07.2020 20:06 Lidé s asistenčními a vodicími psy mají šanci, že budou moci vstupovat se psy do veřejných prostor…

Související:

Právě se děje

Další zprávy