Škromach v Senátu končí. Žokej Váňa a hokejista Šlégr propadli

Praha - Nestranička Anna Hubáčková porazila v souboji o senátorské křeslo za volební obvod Hodonín Zdeňka Škromach (ČSSD). Do horní sněmovny se nedostane žokej Josef Váňa z ANO, neuspěl ani hokejista Jiří Šlégr (ČSSD).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zdeněk Škromach /ČSSD/
doporučujeme

Anna Hubáčková (59) je od roku 2014 starostka Ratíškovic. Předtím působila řadu let jako úřednice. Začínala jako vodohospodářka hodonínského závodu Jihomoravských vodovodů a kanalizací, v 90. letech vedla odbor životního prostředí Okresního úřadu v Hodoníně, od roku 2000 vedla odbor životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje, kde pracovala až do svého vstupu do politiky.

O hlasy voličů se jako nestraník na kandidátce KDU-ČSL ucházela poprvé a hned úspěšně před dvěma roky v komunálních volbách.

"Není to spiknutí proti hnutí ANO a když už, tak rozhodli voliči," komentoval volební úspěch KDU-ČSL šéf strany Pavel Bělobrádek. „Anna Hubáčková je velmi dobře známá v regionu, působila v oblasti životního prostředí. Značka KDU-ČSL není těmto kandidátům na obtíž," reagoval na vítězství kandidátky nad Škromachem.

Za KDU-ČSL (ať už samostatně, nebo koaličně) uspěli Renata Chmelová (Praha 10), Petr Šilar (Ústí nad Orlicí), Jaromíra Vítková (Blansko), Šárka Jelínková (Kroměříž), Anna Hubáčková (Hodonín), Miluše Horská (Pardubice), Petr Orel (Nový Jičín), Ladislav Kos (Praha 11).

Za TOP 09 uspěli Tomáš Czernin (Jičín) a Jiří Růžička (Praha 6). Komunisté nového senátora mít nebudou. Za ANO uspěli Jaroslav Větrovský (Tábor), Jiří Dušek (Brno-město, obvod 58), Ladislav Václavec (Bruntál). Za ČSSD uspěli Jaromír Strnad (Kutná Hora) a Jan Žaloudík (Brno-město, obvod 55).

Za Starosty a nezávislé uspěli Michael Canov (Liberec), Petr Holeček (Mělník) a Jan Horník (Karlovy Vary). Za Severočechy Alena Dernerová (Most) a Jaroslav Doubrava (Ústí nad Labem). Za ODS uspěli Miloš Vystrčil (Jihlava), Jiří Oberfalzer (Beroun) a Tomáš Jirsa (Český Krumlov).

Psali jsme:  

"Budu mít dost času na to, abych se rozhlédl po kopcích kolem. Člověk musí vždycky sestoupit dolů do údolí, aby mohl vystoupit na další kopce," řekl nedávno o svém osudu po případné prohře ve volbách sám Škromach, aniž by dal najevo, co konkrétně plánuje. Někdejší několikanásobný místopředseda ČSSD přitom ve straně už nehraje tak důležitou roli jako dříve, zejména po utajované schůzce u prezidenta Miloše Zemana po volbách do Sněmovny v listopadu 2013.

Přes ztrátu formálního vlivu ale Zdeněk Škromach zůstal jednou z výrazných postav té části sociální demokracie, která má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi. Někdejšího předsedu strany, který se ale s ČSSD rozešel ve zlém, podporoval například v prezidentských volbách v začátkem roku 2013, přestože sociální demokracie tehdy do souboje o křeslo hlavy státu vyslala Jiřího Dientstbiera mladšího. Nebyl to ale jediný případ, kdy Škromach budil svými slovy rozruch.

V létě 2014 například řekl, že uvažuje o své kandidatuře na prezidenta v roce 2018. "Určitě tady existuje prostor pro lidového prezidenta... Takže pokud se taková společenská zakázka objeví, tak to zvážím," prohlásil v Lidových novinách. Jeho slova ale nevyvolala příliš příznivou odezvu ani v ČSSD, Škromachovu kandidaturu odmítl třeba místopředseda strany Milan Chovanec, poslanec Jan Chvojka zase poznamenal, že Škromacha vidí jako "ne úplně reprezentativní osobu".

V posledních letech je Škromach aktivní na sociálních sítích, pozornost přitáhly třeba jeho promluvy od bazénku. Příspěvky - jako třeba ten ze začátku srpna, v němž nabádal k zapalování ohňů na ochranu našich tradic - ale někdy vyvolávají údiv spolustraníků. Často je také vidět, jak fotí takzvanou selfie, velkou odezvu a záplavu parodií vyvolal snímek s Milošem Zemanem z dubna 2014, vlnu kritiky pak Škromachovo pořizování selfie v průvodu na připomínku holokaustu v Terezíně loni v lednu.

Do politiky se někdejší elektromontér aktivně zapojil v polovině 90. let, kdy vstoupil do ČSSD (mezi roky 1982 až 1989 byl členem KSČ) a v červnu 1996 byl zvolen do Sněmovny.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká reakce na Turecko: Porušilo mezinárodní právo

15.10.2019 22:43 Sněmovna dnes odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej…

Čekají ústavu zásadní změny? Valachová jednala se Zemanem

15.10.2019 18:50 Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky…

Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl…

15.10.2019 17:32 Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody,…

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

15.10.2019 17:22 Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama