Moravskoslezský kraj má novou koalici, dohodnuto je i na jihu Moravu a v Liberci

Ostrava/Brno/Liberec - Zástupci ANO, KDU-ČSL a ODS dnes v krajském úřadu Moravskoslezského kraje podepsali koaliční smlouvu. Hnutí ANO v Jihomoravském kraji možná už o víkendu podepíše koaliční smlouvu se svými partnery. Libereckému kraji bude příští čtyři roky vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO, ČSSD a ODS.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Nová koalice Moravskoslezského kraje bude mít v pětašedesátičlenném krajském zastupitelstvu převahu 36 hlasů. V jedenáctičlenné radě připadne vítěznému hnutí ANO šest míst, lidovcům tři a ODS v ní bude mít dva zástupce. Hejtmanem bude nynější rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák (ANO), který místo rektora opustí. Zástupci ČSSD a KSČM, které dosud kraj vedly, skončí v opozici, stejně jako Koalice SPD a SPO.

Hejtman bude mít osm náměstků, tedy o jednoho více než dosud. Programové prohlášení by koalice chtěla připravit do konce letošního roku. "Chtěli bychom si na to nechat možná trošinku delší čas, ať se ten program udělá konkrétní s definovanými termíny, abychom potom mohli odškrtávat, co plníme nebo také neplníme, což bych tedy nerad," uvedl Vondrák. Podle něj bude k hlavním prioritám patřit řešení problematiky zaměstnanosti či zlepšení image kraje. Kraj se chce věnovat i vyloučeným lokalitám.

V nově zvoleném zastupitelstvu bude mít ANO 22 mandátů, ČSSD obsadí 14 křesel, komunisté devět a lidovci osm. Po šesti zastupitelích bude mít pak Koalice SPD a SPO a také ODS. Ustavující zasedání zastupitelstva by se mělo uskutečnit 1. listopadu.

Psali jsme:  

Jihomoravské ANO vytvoří koalici s ČSSD, Starosty pro Jižní Moravu a TOP 09. Bude mít 34 mandátů z 65. Práce na koaliční smlouvě zahájí partneři na dnešním setkání, kde budou hovořit i o gescích a obsazení rady. Kandidátem na hejtmana je lídr ANO Bohumil Šimek.

ANO projevilo zájem mít v gesci rozpočet, financování, majetek, investice a chod regionálního rozvoje. ČSSD by se ráda starala o dopravu, zdravotnictví, sociální oblast a rodinnou politiku. Starostům by mělo připadnout územní plánování a TOP 09 s Žít Brno věda, výzkum, sport a kultura.

Libereckému kraji bude příští čtyři roky vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO, ČSSD a ODS. Dohodu o vzniku koalice podepíší v Liberci zástupci všech čtyř stran v 16:00. V zastupitelstvu bude mít koalice výraznou většinu 35 mandátů ze 45, hejtmanem zůstane Martin Půta, který je lídrem starostů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama