Češi mají prázdné peněženky, ČSSD neprohrála díky manipulaci. Okamura pro EZ promluvil o volbách i o tom, jak se Češi mají

ROZHOVOR - Hnutí Svoboda a přímá demokracie dosáhlo v proběhlých krajských volbách uspokojivých výsledků a stalo se nejsilnější antiimigrační stranou u nás. Jak v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozornil lídr Tomio Okamura, program strany se však netýká jen migrace, ale dosažení skutečných demokratických principů.

Tomio Okamura (SPD)
doporučujeme

Svoboda a přímá demokracie (SPD) se podle mnohých stala největším překvapením krajských voleb. Dostala se totiž do deseti krajů. Je to pro Vás skvělý výsledek?

Skvělé je vyhrát volby - ale vzhledem k naprosté informační blokádě televizí a tisku a několika antikampaním to skvělé je. Dovolte mi v této souvislosti poděkovat všem našim voličům, členům a tisícům dobrovolníků, kteří všichni mají tu největší zásluhu na našem výsledku. Výsledek ukázal, že naše hnutí SPD má se svým programem změn směrem k přímé demokracii a vlasteneckým srdcem pevné místo na české polické scéně.

Nakolik vám ve volbách pomohlo spojení se Stranou práv občanů (SPO)?

Bezesporu to byl velký přínos - jak ekonomický, tak logistický. Do voleb jsme šli jako rok mladé hnutí bez peněz, jelikož nemáme na rozdíl od ostatních stran žádný státní příspěvek na činnost, takže jakákoli pomoc pro nás byla přínosem. Dovolte mi, abych v této souvislosti nejen poděkoval koaličnímu partnerovi SPO, ale také více než deseti tisíci kolegům z našeho hnutí SPD. Jsme velké, nadšené, pozitivní a pracovité hnutí plné elánu k prosazování našeho polického programu.

Plánujete rozvíjet spolupráci i nadále?

Rádi bychom názorově spojovali, takže každé hnutí či stranu se stejným programem vítáme - ale obsah konkrétní spolupráce je na jednání daných stran a jejich vedení  - já to dnes nemohu nijak předvídat - závisí to na vzájemné shodě a tady nejde jen o mne, ale také o naše členy a členy druhých stran. Jsme demokratické hnutí.

SPD ukázala, že jde o stranu, se kterou je potřeba počítat. Chcete podobný výsledek zopakovat i v parlamentních volbách?

To doufám ne – jelikož v parlamentních volbách chceme mnohem lepší výsledek, chceme překročit nejen 5 procent, ale potenciál vidím někde od 8 procent výš. V podstatě volební výsledek závisí na jediném - zda se nám podaří informovat občany o naší práci. Tam, kde nás znají, tam nás volí, tam, kde panují mýty a lidé nás znají jen z mediálních pomluv a placených antikampaní, tam nás i třeba nenávidí. A média to moc dobře vědí, takže nás ve spolupráci s politickou konkurencí cenzurují, jak to jde. Chápu – protože náš program změn k systému přímé demokracie po vzoru Švýcarska a dalších nejvyspělejších státu světa, je skutečně ohrožením pro současné politické elity, zákulisní kmotry a stranické oligarchie.

Náš úkol je dostat k občanům maximum informací, co chceme, co děláme, jaká řešení doopravdy nabízíme - včetně toho, že primární program není boj s migrací, ale demokracie, tedy dosažení toho, aby v ČR vládli občané a nikoli stranická oligarchie.  I s migrací to přitom přímo souvisí – ve skutečně demokratické zemi by si politici nedovolili prosazovat řešení, se kterými nesouhlasí většina občanů, protože občané by jejich rozhodnutí ihned v referendu zrušili a je samotné by odvolali z funkcí.

V souvislosti s krajskými volbami došlo ke dvěma zajímavým momentům. Prvním z nich je prohra ČSSD. Čemu ji přičítáte?

Za prohru nepovažujme to, že byli v krajích druzí až třetí. Já to považují za prohru demokracie, protože po tom, co Sobotka předvedl s kvótami, které odsouhlasil, a prosazováním usídlování migrantů v ČR, měla mít ČSSD pod pět procent. Takže to, že Sobotka, Dienstbier a jejich klan nepropadli, považuji za jejich velké vítězství, které je opět dané mediální manipulací.

Druhým momentem jsou samotné koalice, v nich se i přes vítězství nedaří uchytit hnutí ANO. Jde o „zradu voličů", jak to nazval lídr uskupení Andrej Babiš?

Je to dané volebním zákonem, který je už v principu špatný a nahrává politickým dohodám, nikoli přáním voličů. Vyřešila by to přímá volba a odvolatelnost hejtmanů a starostů tak, jak je to obvyklé v celé zbývající Evropě. Vítěz voleb by měl vždy hejtmana či starostu. Loni jsme zákon o přímé volbě a odvolatelnosti hejtmanů a starostů ve Sněmovně podali a zamítli nám ho i poslanci ANO - takže jim zřejmě tento stav vyhovuje a neměli by si na sněmovní kolegy stěžovat. Ale třeba jim to tehdy jen nedošlo a dnes se k nám připojí. Na tomto příkladu vidíte, jak je politika hnutí ANO zcela nekoncepční a postrádá jakoukoli vizi. Proto se republika ve skutečnosti se Sobotkovou a Babišovou vládou nijak neposouvá kupředu. Když se zeptáte lidí, tak zjistíte, že lidem v jejich peněženkách každý měsíc nezbývá o nic více, než tomu bylo za minulé Kalouskovy vlády.

Jak hodnotíte výsledek senátních voleb?

Ukázalo se, že výhodu ve druhém kole mají strany s disciplinovanými a věrnými voliči - což je případ KDU-ČSL. Přestože v celostátním měřítku je podpora KDU-ČSL velmi malá. Jinak obecně volby ukázaly, že vítězí často silné regionální respektované osobnosti a politická kampaň má sílu tam, kde osobnosti nejsou a tam, kde je malá účast voličů, rozhoduje stranická disciplína. Právě KDU-ČSL, která má velkou a velmi disciplinovanou členskou základnu vyhovuje maximální znechucení voličů politikou. Lidé nejdou k volbám, ale jejich členové s rodinami ano. Pak dochází k těmto překvapivým výsledkům. Cílem mainstreamových stran tak není přitáhnout občany k veřejnému dění nebo zlepšit náladu ve společnosti, ale pravý opak. My v hnutí SPD naopak usilujeme o přímou demokracii, tedy o to, aby se lidé co nejvíce účastnili veřejného dění a věděli, že svým rozhodnutím mohou veřejné záležitosti skutečně ovlivnit. To je v přímém rozporu s tím, co prosazují dosavadní mainstreamové strany. I z tohoto vidíte, jak máme „nepohodlný program", který by snížil vliv politiků a naopak zvýšil přímý vliv občanů.

V souvislosti s výsledky voleb si SPD vysloužila nálepku „nejsilnějšího antiimigračního hnutí". Vyhovuje Vám tato pozice, nebo program a náplň SPD už dávno není jen o migraci?

Upřesnil bych to - náš program se migrace primárně netýkal a netýká, naše téma je prosazování skutečné demokracie, to znamená přímé demokracie. Téma migrace jsem otevřel jako první politik v České republice před čtyřmi pěti lety v souvislosti se signály, že budou potíže s migranty a s islámem a s tehdejšími náznaky řešit problém kvótami, tedy litím oleje do ohně. Nedemokratické diktování Bruselu samozřejmě z principu odporuje našemu programu, kdy prosazujeme, aby o tak zásadních věcech, jako je suverenita jeho země, mohl rozhodovat jedině občan.

Proti nelegální migraci a proti EU jsme z jediného principu - jsme proti jakémukoli diktátu elit a pošlapávání vůle a přání občanů, kteří jsou jedinými suverény a pány svých zemí. Nikdo cizí přece nemůže naši zemi za nás rozdávat. Sobotka, Babiš či Kalousek však dělají pravý opak.

Pochopitelně muslimská ideologie, která popírá jakákoli lidská práva a odmítá demokracii, je pro nás v Evropě a v České republice naprosto nepřijatelná.

Řeči o umírněném islámu jsou stejné, jako bychom rozdělili kanibaly na umírněné a radikální. Buď jste kanibal, nebo ne. Podobně se ostatně vyjádřil i turecký prezident Erdogan – řekl, že umírněný muslim neexistuje. A já s ním výjimečně souhlasím.

Co má Vaše hnutí v plánu nyní?

Ve Sněmovně předložíme znovu naše prioritní zákony a návrhy řešení - zákon o referendu bez omezení kvorem a tématem, aby bylo možné hlasovat o odvolání politiků, o přijetí či odmítnutí eura, o vystoupení z EU nebo o daních, zákon o přímé volbě a odvolatelnosti politiků, zákon hmotné a trestní odpovědnosti všech politiků a veřejných činitelů včetně soudců, budeme prosazovat deprivatizaci vody neboli navrácení vody a vodovodů do majetku obcí, měst a krajů a máme také jeden veledůležitý ústavní zákon a to právo na nepromlčitelnou spravedlnost. To by pomohlo tisícovkám lidí, kteří z nějakých formálních důvodů se nemohou domoci svého práva, včetně obětí neoprávněných exekucí nebo zlovůle úřadů a justice.

Navrhli jsme v minulosti také zamrazení platů politiků a soudců nebo podporu rodin s dětmi pouze pro pracující a řádné rodiče. Navrhli jsme také, aby podnikatelé platili DPH až po zaplacení faktury, což by ulevilo všem podnikatelům od druhotné platební neschopnosti. Všechny tyto zákony nám Sobotkova a Babišova vláda zamítla, přestože by zásadně zkvalitnili život v České republice, takže nezbývá, než si počkat na silnější mandát od voličů ve příštích volbách do Poslanecké Sněmovny, které budou za rok v říjnu.  

Témata: Tomio Okamura | spd | rozhovor
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama