Velvyslankyně Číny navštívila Hrad. Krátce poté bylo vydáno prohlášení o vztahu s Čínou

Praha – V úterý těsně před vydáním prohlášení nejvyšších českých ústavních činitelů o vztazích s Čínou navštívila Hrad čínská velvyslankyně. Informoval o tom Český rozhlas – Radiožurnál.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Hynek Kmoníček

Podle rozhlasu se schůzka týkala návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlamy v Česku a po setkání ústavní činitelé sdělili v prohlášení, že setkání českých politiků, včetně ministrů, s dalajlamou nejsou výrazem změny politiky České republiky vůči Číně.

Psali jsme:  

Velvyslankyně se setkala s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta Hynkem Kmoníčkem, který rozhlasu schůzku potvrdil. Podle Radiožurnálu přišla velvyslankyně v úterý vpodvečer. Večer pak čtyři nejvyšší ústavní činitelé - prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor - vydali prohlášení, ve kterém mimo jiné mluví o respektu k „územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí".

Podle rozhlasu Kmoníček čínskou velvyslankyni při schůzce ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo. „Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat ani své návštěvníky ani to, kdo se s nimi setkává. Nicméně vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco. Tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády, to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s ČLR (Čínskou lidovou republikou)," řekl Radiožurnálu.

Vrcholní ústavní činitelé podle by prohlášení považovali za nešťastné, kdyby bylo setkání několika českých politiků s dalajlamou chápáno jako změnu oficiální politiky Česka. S tibetským duchovním vůdcem se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) či jeho stranický šéf Pavel Bělobrádek.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vysvětlil, proč jeho syn tvrdí, že byl unesen na Krym

18.11.2018 23:04 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Telička se naštval: Ovčáček a Zeman jsou ostudou našeho národa, hlásá do…

18.11.2018 21:56 Aktualizováno Mluvčí hradu Jiří Ovčáček se v sobotu tvrdě pustil do TOP 09 a dalších opozičních stran a jejich…

Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužili

18.11.2018 20:47 Aktualizováno Andrej Babiš mladší a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili, uvedl premiér Andrej Babiš…

Matka Andreje Babiše mladšího promluvila: Je to skandální útok proti…

18.11.2018 19:39 Jak je na tom Andrej Babiš mladší? Jeho matka poskytla prohlášení přímo ze Švýcarska. V něm tvrdí,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama