Clintonová byla příliš militaristická, zní z KSČM. Trump přinese velké změny, reaguje pravice

Praha - Podle KSČM vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách není překvapením. Období vlády Donalda Trumpa bude podle předsedy ODS Petra Fialy klást nové nároky na českou diplomacii a vládu.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany
doporučujeme

"Hilary Clintonová byla již v kampani příliš militaristická a to ji připravilo o hlasy promírových aktivistů. Mimo jiné to byla zrada na programových základech demokratů," sdělil ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Potvrzuje se, že Clintonová byla slabý protikandidát - ani ženy či prvovoliči nedotáhli ztrátu, kterou měla na venkově, mnozí volili raději libertariány či zelené, demokraté ztratili i odboráře," připojil se místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

"Trump bude těžko odhadnutelný prezident, žádný mírotvorce - jeho izolacionistické a deregulační recepty nebudí důvěru, jásat může krajní pravice," uvedl dále Dolejš. "Snad se aspoň přestane v Bílém domě chovat jako v kampani. Přesto nás čekají léta nejistoty, protože situace v USA nemůže nemít globální dopad, i na Evropu. Snad se vyhneme většímu vzestupu obchodních válek a bezpečnostních rizik," doplnil.

Podle Fialy je nyní třeba, aby se čeští politici shodli na zahraniční politice. "V obhajobě našich národních zájmů budeme silní jen tak, jak budeme doma jednotní," míní. Z hlediska české politiky bude podle něj důležité, jaký důraz bude nová vláda dávat vztahům s Evropou a NATO.

Výhra Donalda Trumpa není podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka dobrou zprávou pro Evropu ani svět. "Ale počkejme, jestli nabubřelá předvolební prohlášení přetaví v činy. Obávám se ale dalšího izolacionismu USA," sdělil. Podle zahraničního experta TOP 09 Marka Ženíška se sluší pogratulovat vítězi. "USA přežily zatím všechny své prezidenty, není důvod se domnívat, že nepřežijí i Donalda Trumpa," dodal.

Psali jsme:  

Fiala vnímá volbu Trumpa jako výraz hlubokých ekonomických a sociálních změn v americké společnosti. "Z hlediska České republiky a obhajoby našich národních zájmů bude klíčové, jaký důraz bude nová Trumpova administrativa klást na spolupráci s Evropou a především v rámci NATO, jaká bude ve skutečnosti její politika vůči Rusku a zda se potvrdí protekcionistický kurz v oblasti mezinárodního obchodu," uvedl na dotaz ČTK.

Výsledek amerických voleb podle Fialy potvrdil fakt, že evropské státy se v otázkách bezpečnosti budou muset více spoléhat na sebe a investovat více prostředků do své obrany, aniž by oslabovaly či zdvojovaly kapacity určené pro NATO.

Pro Českou republiku je podle Ženíška důležité udržet si co nejtěsnější vazbu na USA a doufat, že se hned nenaplní vše, o čem Trump hovořil v kampani. "Jeho výrok o tom, že země, která neplní své závazky k NATO, nemůže čekat ochranu USA, by měl být mementem nejen pro českou vládu a své závazky začít plnit dříve, než ve 20. letech 21. století, jak je zatím plánováno," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Babiš navrhl Zemanovi odvolání Prymuly. Příští týden představí nástupce

23.10.2020 18:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil dnes v Lánech prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání…

Faltýnek rezignoval na funkci prvního místopředsedy ANO

23.10.2020 18:12 Aktualizováno Jaroslav Faltýnek rezignoval kvůli jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama