Bez ohledu na volby Praze stále vládne ODS

Praha - Dosud v Praze dominantní ODS bude určitě ve vedení 12 pražských radnic z 22, v pěti bude v opozici, v pěti zatím jednání neskončila a o účasti ODS ve vedení magistrátu se rozhodne příští týden. Agentura Mediafax přináší stručný přehled dosavadních výsledků povolebních jednání.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

ODS ve volbách získala nadpoloviční většinu ve čtyřech zastupitelstvech, v Praze 6, 16, 19 a 22. Dále zvítězila v Praze 2, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 18 a 21. TOP 09 vyhrála volby do zastupitelstva hlavního města, ale zvítězila pouze v šesti pražských městských částech - v Praze 1, 3, 5, 12, 15 a 20.

Občanští demokraté uzavřou pravděpodobně minimálně šestkrát koalici s ČSSD a třikrát s TOP 09. V jednom případě se rýsuje koalice, kde se sejdou ODS, ČSSD i TOP 09. Zatím nejméně v šesti případech se rýsují koalice, kde se spojí TOP 09 s ČSSD.

Praha1: Koalici vytvoří TOP 09, VV a ČSSD, starostou bude Oldřich Lomecký (TOP 09), prvním místostarostou Daniel Hodek (ČSSD) a druhou místostarostkou Jana Pařízková (VV). TOP 09 obsadí v radě Prahy 1 čtyři křesla, ČSSD tři křesla a VV dvě. ODS skončí v opozici.

Praha 2: Vítězná ODS se dohodla na koalici s ČSSD a SZ. Dosavadní místostarosta Jiří Paluska (ODS) bude starostou Prahy 2, jeho zástupci budou Michaela Marksová, Jan Pech (oba ČSSD) a Jan Vaněk a Václav Vondrášek (oba ODS).

Praha 3: Koalice zatím není dohodnutá. Vítězná TOP 09 (11 křesel v 36členném zastupitelstvu) čeká na odpověď ODS (9 křesel). Jasno by mělo být na začátku příštího týdne.

Praha 4: Rýsuje se trojkoalice vítězné ODS s ČSSD a TOP 09. Podle dosavadního starosty Pavla Horálka (ODS) není nic uzavřené.

Praha 5: Městskou část nejspíš povede koalice TOP 09, VV a SZ, jednají i s ČSSD. Dosud vládnoucí ODS zřejmě skončí v opozici.

Praha 6: ODS má nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, jedná však s dalšími stranami o vstupu do koalice.

Praha 7: Radnici povede koalice ODS a ČSSD. Starostou bude zřejmě i nadále Marek Ječmének (ODS). V sedmičlenné radě městské části ODS obsadí pět křesel, sociální demokraté dvě.

Praha 8: V 45členném zastupitelstvu získala ODS 14 křesel a obhájila tak vítězství. O podobě koalice na radnici se zatím stále jedná.

Praha 9: Radnici povede ODS a TOP 09 ve spolupráci se SZ. Koaliční dohoda má být podepsána začátkem příštího týdne. ODS v radě získá pět křesel, SZ jedno a TOP 09 tři křesla. Starostou bude pravděpodobně dál současný šéf radnice Jan Jarolím (ODS).

Praha 10: Vítězná ODS (11 z 36 křesel) uzavřela koaliční smlouvu s ČSSD (8 křesel), spolupráce obou partají na radnici Prahy funguje již od roku 1994. Starosta bude občanský demokrat, po dvou místostarostech budou mít ODS i ČSSD. V radě budou ještě další dva členové za ODS a dva za ČSSD.

Praha 11: Koaliční smlouvu uzavřeli ODS, ČSSD a Pražané za svá práva. Křeslo starosty by mělo připadnout ODS a funkce prvního místostarosty ČSSD.

Praha 12: Koalice zatím není uzavřena, vyjednávání komplikuje i stížnost na volby u soudu. Vítězná TOP 09 jedná o koaliční spolupráci se všemi stranami zatím bez výsledku.

Praha 13: Vyjednávání o koalici jsou zatím přerušena kvůli stížnosti na volby u soudu. Volby zde těsně vyhrála ODS před TOP 09.

Praha 14: ODS i TOP 09 získaly po devíti křeslech v zastupitelstvu. V opozici zřejmě skončí podle průběhu dosavadních vyjednávání ODS, se kterou TOP 09 přerušila rozhovory a rýsuje e koalice TOP 09, ČSSD a menších stran.

Praha 15: O koalici se jedná. Zvítězila zde těsně ODS (9 křesel) před TOP 09 a ČSSD (shodně po 8 křeslech z 28členného zastupitelstva). Starostou by se mohl stát dosavadní náměstek pražského primátora Pavel Klega, s nímž metropolitní ODS nepočítá do rady hlavního města.

Praha 16 (Radotín): Občanští demokraté obsadí po volbách 10 z 15 křesel a mají pohodlnou většinu a sestaví jednobarevnou radu.

Praha 17 (Řepy): Městskou část povede koalice vítězné ODS (6 křesel), ČSSD (3 křesla) a Hnutí Lepší Řepy (3 křesla). V sedmičlenné radě budou sedět tři občanští demokraté, ČSSD a Hnutí Lepší Řepy získají po dvou křeslech. Starostkou zřejmě zůstane dosavadní starostka Jitka Synková (ODS), z koaliční smlouvy dále vyplývá, že všechny tři strany získají post místostarosty.

Praha 18 (Letňany): Koalici zřejmě uzavře vítězná ODS (9 křesel v 21členném zastupitelstvu) s TOP 09 (4 křesla). Strany podepíší smlouvu pravděpodobně na začátku příštího týdne.

Praha 19 (Kbely): ODS má v zastupitelstvu nadpoloviční počet míst (9 křesel z 15). Přesto počítá, že ke správě vedení radnice přibere i Sdružení nezávislých kandidátů Kbely (2 mandáty). Koalice však zatím uzavřena nebyla.

Praha 20 (Horní Počernice): Radnici povede koalice TOP 09, ČSSD, Věcí veřejných a Šance pro Počernice. Post starosty zřejmě získá Hana Moravcová (Šance pro Počernice).

Praha 21 (Újezd nad Lesy): Vítězná ODS (šest křesel z 17členného zastupitelstva) skončí v opozici, radnici povede široká koalice stran Otevřený Újezd (3 křesla), TOP 09 (3 křesla), ČSSD (2 křesla) a Věci veřejné (1 mandát). Starostou bude Pavel Roušar (Otevřený Újezd), známý svým bojem proti rozšiřování golfu v Klánovicích.

Praha 22: ODS má nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, ve funkci starosty zůstane Milan Coller (ODS). Spolupráci s místní ČSSD a TOP 09 se ODS nebrání, koalici s nimi ale uzavírat nehodlá.

Rada hlavního města: O koalici vyjednávají vítězná TOP 09 s ODS, i když část ODS požaduje navzdory přání celostátního vedení občanských demokratů raději koalici s ČSSD. Jasno o vedení radnice má být podle slov kandidáta ODS na primátora Bohuslava Svobody příští týden.

Na průběh komunálních voleb do Zastupitelstva hl. m. Prahy a zastupitelstev městských částí přišlo k Městskému soudu v Praze celkem 16 stížností, jedna byla následně stažena. Soud se bude zabývat 15 žalobami.

Témata: ODS | Praha
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát zvažuje, že by ho Sněmovna ve věci NKÚ nemohla přehlasovat

06.06.2020 09:35 Senát možná bude požadovat, aby jej Sněmovna při změnách pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu …

Zeman letos opět plánuje dovolenou na Vysočině a v Lánech

06.06.2020 09:28 Prezident Miloš Zeman letos opět plánuje strávit dovolenou na Vysočině a v Lánech. Termíny, kdy si…

"Svině nevděčný," vynadal poslancům Topolánek. Hrušínský mluví o…

05.06.2020 22:06 Aktualizováno Kvůli rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která odmítla poděkovat Tchaj-wanu za pomoc při koronakrizi,…

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty, Babiš ocenil práci BIS v kauze ricin

05.06.2020 22:04 Aktualizováno Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy