Haškova éra skončila. Jihomoravským hejtmanem se stal Šimek (ANO), skonči u městské policie

Brno - Hejtmanem Jihomoravského kraje se dnes stal Bohumil Šimek (ANO), nastupuje po Michalu Haškovi (ČSSD), který byl v čele kraje dvě volební období.

Přidejte svůj názor

Brno

Koalici vytvořilo ANO jako vítěz krajských voleb s ČSSD, Starosty pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. Koalice má 34 mandátů z 65. V opozici je KDU-ČSL, KSČM, ODS, SPD s SPO a zelení s piráty.

Šimkovi při volbě dalo hlas 55 zastupitelů z 64 přítomných. "Musím říct, že ten počet hlasů je pro mou osobu velmi překvapivý. Nečekal jsem to, o to víc to člověka potěší. Je to dost silný mandát na to, abych mohl čtyři roky vést jižní Moravu," uvedl Šimek. Dodal, že je to na druhé straně zavazující. "Jsem si toho vědom, ale udělám s náměstky, radními a zastupiteli vše, abychom posunuli jižní Moravu dopředu," řekl Šimek, který v minulosti působil jako vedoucí kanceláře hejtmana ještě za Haška a také jako bezpečnostní ředitel kraje. Z úřadu ale neodešel v dobrém.

Ihned po nástupu se chce věnovat rozpočtu. "Máme už jen příští týden na to, abychom se na rozpočet podívali podle priorit. Budeme ho schvalovat na zastupitelstvu 15. prosince. Potom budeme řešit smlouvy o pronájmu brněnského letiště," dodal Šimek. Kraj pronajímá letiště společnosti Letiště Brno. Výhodnost smluv už v minulosti řešil audit, který však podle minulého vedení nenašel žádné závažné chyby.

Zastupitelé ještě zvolili pět náměstků, prvním z nich se stal Roman Hanák (ČSSD), dalšími Taťána Malá (ANO), Marek Šlapal (ČSSD), Jan Vitula (TOP 09) a Martin Maleček (za Starosty). Po přestávce bude zastupitelstvo volit další členy rady. Pět míst v radě připadne ANO, čtyři ČSSD a po jednom Starostům a TOP 09 s Žít Brno. Šimek bude mít pět náměstků.

Psali jsme:  

Šimek v prosinci skončí jako ředitel Městské policie Brno. Prosincové brněnské zastupitelstvo by ho mělo uvolnit pro výkon funkce hejtmana.

Šimek ze zákona nemůže mít mandát zastupitele a být zaměstnancem města nebo obce, jehož územní působnost se kryje s krajem. Šimek bude situaci ihned řešit. "V pátek budu dopisem informovat primátora (Petra Vokřála) o svém zvolení hejtmanem a budu ho žádat, abych byl na příštím zastupitelstvu města 13. prosince ve funkci ředitele policie nahrazen novým člověkem," řekl Šimek. Tím splní první povinnost, aby do tří dnů po ustavujícím zastupitelstvu učinil krok k odstoupení z funkce nebo pracovního poměru.

Do tří měsíců pak musí přestat u policie působit. Šimek primátorovi doporučí svého náměstka Luboše Oprchala, ředitele musí vybrat Vokřál a schválit zastupitelstvo. "Do té doby si snížím pracovní úvazek na 0,1, abych mohl mít podpisové právo, protože než budu nahrazen, mám nějaké povinnosti," uvedl Šimek. Dodal, že jeho zástupce bude pověřen řízením městské policie po dobu jeho působení na kraji. Ředitelka Krajského úřadu Věra Vojáčková uvedla, že obecně platí, že zastupitel musí do tří měsíců prokázat zastupitelstvu dokladem, že situaci ohledně neslučitelnosti funkcí vyřešil, jinak by se vystavoval riziku zániku mandátů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Muslimští migranti jsou jako invazivní zvířata a rostliny, měli by mít…

16.01.2019 10:45 Poslankyně SPD Karla Maříková v pondělí na svém facebookovém účtu zveřejnila obrázkový příspěvek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama