Bělobrádek narazil. Vláda nepodpoří návrh na změnu zákona o podpoře výzkumu

Praha - Vláda podle průběžných výsledků dnešního jednání odmítla podpořit změny v nedávno schválené novele zákona o podpoře výzkumu a vývoje týkající se čerpání veřejných peněz. Podle vládních legislativců není pravdivé tvrzení předkladatelů, že nynější stav paralyzuje systém financování výzkumu a vývoje a ohrožuje čerpání evropských fondů. Poslanecký návrh další novelizace podepsali zástupci ze všech sněmovních stran kromě KDU-ČSL, jejíž předseda Pavel Bělobrádek je vicepremiérem pro vědu a výzkum.

Přidejte svůj názor

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace

"Návrh zákona přináší v krátké době již třetí zásadní odlišnou zákonnou úpravu způsobilých nákladů, což ještě dále snižuje právní jistotu všech adresátů právní normy," stojí v podkladech pro kabinet. Výklad současné úpravy podle nich "umožňuje její funkční aplikaci".

Nyní navrhovaná novela má podle předkladatelů vyřešit například stav, kdy je možné poskytnout dotaci jen na projekty, nikoli na provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají. Předloha se zabývá také takzvanými materiálovými náklady. Schválené vládní změny vedly třeba k tomu, že chemik by si z grantu nemohl koupit chemikálii, kterou k výzkumu potřebuje, sdělil ČTK hlavní předkladatel novely, poslanec za opoziční TOP 09 František Vácha.

Změny by se dotkly podle předlohy rovněž možnosti hrazení různých investic, například nákupu přístrojů a pořízení budov. Peněžitá podpora je totiž nyní podle autorů omezena na hodnotu odpisů po dobu trvání výzkumného projektu, ač celková doba odepisování může být i násobně delší. Není možné tedy získat celou pořizovací cenu, tvrdí předkladatelé.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama