Bělobrádek: Ministerstvo pro vědu má smysl jen s novým zákonem, má vzniknout i blacklist příjemců dotací

Praha - Co vše přinese nový zákon z dílny KDU-ČSL? Například změny ve fungování Grantové a Technologické agentury, novou vědeckou radu ČR i takzvaný "blacklist" příjemců dotací na výzkum, kteří opakovaně porušují zákon.

Přidejte svůj názor

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
doporučujeme

Jednou z hlavních částí je návrh na vznik nového ministerstva pro vědu. Když zákon neprojde v současném volebním období, připraví ho Bělobrádek pro novou politickou reprezentaci. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK.

Vláda v srpnu schválila věcný záměr zákona, v současnosti pracují Bělobrádkovi legislativci na paragrafovém znění. Dnes o něm diskutovali s poslanci u kulatého stolu ve Sněmovně. Kritika zazněla zejména ohledně plánů na zařazení obou agentur pod nové ministerstvo.

Větším "přitažením" obou agentur ke státu, zejména Grantové agentury ČR, která každoročně rozděluje více než tři miliardy korun na základní výzkum, se podle poslance Františka Váchy (nezáv. za TOP 09) může omezit její nezávislost. "Nemám nic proti tomu, kdyby byla částečně pod ministerstvem, ale rozhodovací pravomoc musí být nezávislá, protože GA ČR podporuje svobodný nezávislý výzkum," řekl.

GA ČR i Technologická agentura by měly přejít pod nové ministerstvo hned po jeho vzniku. Úřad by měl zastřešit i některé kompetence ministerstva školství a vládní rady pro výzkum. Pro obě agentury se například navrhuje, aby fungovaly jako správní úřady a jejich zaměstnanci podléhali služebnímu zákonu.

Psali jsme:  

Vzniknout by měla nová Vědecká rada ČR, která má podle návrhu být nezávislým a reprezentativním orgánem, nikoliv poradním orgánem vlády jako současná Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Vydávat by měla stanoviska a doporučení. Prorektor Masarykovy univerzity Petr Dvořák namítl, že problémem většiny nezávislých rad je, do jaké míry se mají jejich stanoviska brát vážně. "Je potřeba radě dát pravomoci, aby to nebyla trafika pro vysloužilé vědce," poznamenal k tomu poslanec Vácha.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šašek Hašek, šašek Babiš. Kalousek se naštval kvůli zdanění restitucí,…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Poslanci definitivně přehlasovali Senát a rozhodli, že církve mají od příštího roku platit daň z…

loading...

Zastupitelé Prahy 4 svrhli vedení, novou starostkou je Michalcová

24.04.2019 22:56 Praha 4 má ode dneška nové vedení, opozice si s koalicí vyměnily role. Zastupitelé nakonec odvolali…

Komunisty jsme měli zakázat. Politici zuří kvůli restitucím, ozval se…

24.04.2019 18:45 Aktualizováno Opoziční politici i někteří senátoři se netají tím, že zdanění restitucí považují za zásadní chybu…

Babiš se sešel se šéfem slovinské Národní rady, jednali o migraci

24.04.2019 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda slovinské Národní rady Alojz Kovšca dnes v Praze hovořili o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama