Babiš: Vítám, že Zeman vetoval snahu dostat mě z politiky. Reagoval i komunista Dolejš

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vítá dnešní rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu zákona o střetu zájmů. O ústavnosti "lex Babiš" může rozhodnout jen Ústavní soud, reagoval místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Předpis přezdívaný "lex Babiš" omezuje podnikání ministrů a míří právě na vlastníka Agrofertu či mediálního domu Mafra Babiše.

Kvůli novele by firmy ministra Babiše přišly o možnost ucházet se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Po vetu zákon znovu projednají poslanci. "Ten zákon není koncipovaný obecně, ale je napsaný proti jedinému člověku, který začal ohrožovat kšefty tradičních politických stran, tedy proti mé osobě," uvedl Babiš.

Zeman předpisu vyčetl, že odporuje ústavnímu pořádku či mezinárodním smlouvám. Zasahuje podle něj do svobody a základních práv jednotlivce. Podobný názor má i Babiš. "Zákon v takové podobě, v jaké byl přijat, vnímám za protiústavní. Odepírá mi právo vlastnit, mění pravidla uprostřed hry a diskriminuje mě," uvedl.

Psali jsme:  

Novinářům Babiš během dnešního jednání vlády řekl, že počítá s tím, že ostatní strany ve Sněmovně veto přehlasují. V reakci na Zemanův krok o tom hovořil mimo jiné už i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S právníky se proto Babiš už na platnost předpisu připravuje. "Debaty probíhají, určitě se zachovám podle zákona," uvedl.

Za nesmysl považuje Babiš tvrzení, že veto dokazuje jeho sbližování s prezidentem. "Pan prezident má svou hlavu, své poradce a právníky," řekl Babiš.

"O tom, co je a není ústavní, nerozhoduje ani Parlament ani pan prezident, ale jedině Ústavní soud, pokud bude podána příslušná ústavní stížnost," zdůraznil Dolejš. Ačkoli o postoji KSČM bude ještě debata ve stranickém poslaneckém klubu, Dolejš předpokládá, že komunisté si zachovají dosavadní názor a budou hlasovat pro potvrzení normy. "Vnímáme oligarchizaci naší politické scény, prorůstání politiky s ekonomikou a s médii jako velký problém," podotkl Dolejš.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama