Házení vajec na Zemana nebylo trestným činem, rozhodl soud

Praha – Podle nepravomocného verdiktu se muž, který údajně házel vejce na prezidenta Miloše Zemana, nedopustil trestného činu, ale přestupku. Na rozhodnutí soudu upozornila Česká televize.

Vzpomínková akce na 17. listopad 1989 a demonstrace proti Zemanovi před očima čtyř dalších prezidentů.
doporučujeme

ncident se stal 17. listopadu 2014 na pražském Albertově. Policie původně skutek označila za přestupek, na pokyn státního zástupce jej však později začala vyšetřovat jako výtržnictví.

Podle justiční databáze Infosoud Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl 22. prosince usnesením o „postoupení věci jinému orgánu", tedy do přestupkového řízení.

Muži hrozily až dva roky vězení. Vejce údajně vrhal směrem k pódiu, na kterém v tu chvíli Zeman pronášel projev při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Prezidenta tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Osobní strážci chránili Zeman rozevřenými deštníky, sám prezident nazval vrhače předmětů zbabělci.

Policisté nejprve nikoho nezadrželi. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, pod kterou Albertov spadá, následně v souvislosti s akcí obdrželo tři trestní oznámení a postoupilo je policii k prověření. Policie konstatovala, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za něž lze uložit pokutu. Pak věc posoudila i radnice, úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila.

Na základě pokynu žalobce policisté následně obvinili dva lidi. Loni v létě však stíhání jednoho z nich zastavili, protože po vyhodnocení důkazů dospěli k názoru, že tento obviněný žádné předměty neházel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Neovlivní.cz: Manažeři banky HSBC potvrdili Babišovu roli v Čapím hnízdu

14.06.2021 09:20 Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na…

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama