Aktivisté tlačí na vládu: Zákon o sociálním bydlení je v obrovském skluzu

Praha - Osm desítek organizací, expertů i známých osobností vyzvalo dnes vládu, aby do konce ledna projednala a poslala do Sněmovny návrh zákona o sociálním bydlení. Jinak se podle nich norma nestihne do voleb přijmout. Novinářům to dnes řekl předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka. Organizace a odborníky sdružuje nová iniciativa Mít svůj domov. Dnes zahájila kampaň na podporu zákona. Podle ministra pro lidská práva Jana Chvojky a ministryně práce Michaely Marksové (oba ČSSD) představuje poslední návrh normy kompromis, který má šanci na přijetí.

Jan Chvojka, ministr pro lidská práva
doporučujeme

Zákon o sociálním bydlení měl podle původních plánů vlády platit teď od ledna. Na jeho podobě se politici ale zatím neshodli. Zatím poslední verze normy počítá s tím, že by sociální byty zajišťoval nový státní úřad - Centrum pro sociální bydlení. Obce by je poskytovaly jen tehdy, pokud by se do systému dobrovolně zapojily. Dostávaly by na to pak dotace. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil zákon za jednu z deseti vládních priorit do voleb.

"Zákon o sociálním bydlení je v obrovském skluzu. Pokud ho vláda do konce ledna nepřijme, už není šance, že by prošel legislativním kolečkem v Parlamentu, byť je označován za jednu z hlavních priorit této vlády," uvedl Ripka.

Poukázal na to, že se vládní strany zavázaly k přípravě a prosazení zákona v koaliční dohodě i v programu. Kabinet přijal také koncepci sociálního bydlení. "A teď najednou by měl být problém shodnout se na kvalitním zákonu. Je to kvůli tlaku různých zájmových skupin, kvůli obstrukcím z některých ministerstev. Opravdu už máme 12:15 a je poslední možnost zákon schválit," uvedl Ripka.

Psali jsme:  

Podle něj údaje ministerstva práce ukazují, že loni bylo v bytové tísni 187.000 lidí. Šlo třeba o samoživitelky, oběti domácího násilí, seniory či postižené.

Přijetí zákona má podpořit kampaň, kterou iniciativa dnes zahájila. Na portále www.mitsvujdomov.cz zájemci najdou příběhy lidí se zkušenostmi s bytovou nouzí, vzkazy známých osobností i analýzy všech návrhů normy. Aktivisté dnes před sídlem kabinetu uspořádali také happening. Sehráli scénku, kdy se majitelé ubytoven jako "obchodníci s chudobou" u prostřené tabule s šampaňským radují z toho, že díky neexistujícímu sociálnímu bydlení mohou dál dostávat od lidí v tísni jejich dávky na byt za předražené a nevyhovující ubytování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama