Na setkání chartistů zní kritika: Vláda se odklonila od lidskoprávní agendy

Praha - V pražské Lucerně se dnes u příležitosti 40. výročí vzniku Charty 77 sešli její signatáři a další disidenti. Na konferenci nazvané Charta vlastníma očima, která předchází večerní oslavě, zazněla i kritika současné české vlády.

Česká republika
doporučujeme

Odklon kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) od prosazování lidskoprávní agendy kritizoval v úvodu dnešní konference filozof a bývalý politik Daniel Kroupa. Na český stát podle něj přešlo dědictví, podle kterého dlouhodobě obhajoval lidská práva. "Teprve u poslední vlády jsme svědky toho, že stát z důvodu obchodních zájmů se tohoto dědictví zřekl," uvedl.

Kroupa připomněl, že Charta 77 a disent by nemohly existovat bez podpory ve svobodném zahraničí. "Jestli z toho vyplynul nějaký závazek, je to pokračovat ve stejném duchu vůči všem případům neuznávání lidských práv ve světě," řekl.

Moderátorka konference Petruška Šustrová rozdělila její program na čtyři části. Týkají se o zdrojů Charty 77, samizdatu a vztahu chartistů se zahraničím. "Volba byla trochu omezená tím, kdo je ještě naživu a k nějaké věci se může ještě vyjádřit," řekla Šustrová ČTK a České televizi. "Je tu plno, lidé musejí hledat místa, když přijdou. Je to hrozně příjemné, alespoň pro mě," dodala.

Psali jsme:  

Na vzpomínkovém večeru v Mramorovém sále pražské Lucerny vystoupí například písničkáři Dáša Vokatá nebo Jaroslav Hutka, projevy pronesou bývalí mluvčí Charty 77 Dana Němcová, Tomáš Hradílek nebo Alexandr Vondra.

Charta 77 se začala utvářet při soudním procesu s hudebníky kolem kapely The Plastic People of the Universe. Její iniciátoři se poprvé sešli 10. prosince 1976. Do ledna 1990 se k ní přihlásilo přes 1800 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama