Ghetta v Česku? Ministerstva plní jen část kroků ke zlepšení situace, stojí ve zprávě

Praha - Vláda na svém pondělním zasedání projedná zprávu ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD), která kritizuje ministerstva za to, že plní jen část kroků ke zlepšení situace v ghettech a jejich okolí.

Ilustrační foto
doporučujeme

S návrhy ke zlepšení situace v ghettech přišel loni na jaře tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Vlastní návrhy pak předložila i ministryně práce Michaela Marksová (oba ČSSD).

Podle Chvojkovy zprávy o plnění je zatím nejdál případné stanovení maximální výše dávky na bydlení podle nájmů v daném místě. Přehled nájemného v různých částech země by mohlo ministerstvo pro místní rozvoj dokončit do konce ledna.

Příjemci příspěvku na bydlení by měli v budoucnu dokládat také přesný rozpis nákladů. Pokud by přišli jen s paušální částkou, dávka by byla nižší.

Psali jsme:  

Ministerstvo práce připravilo návod pro úřady práce, co mají při posuzování nároku na dávky sledovat a kam se mají při pochybnostech o vhodnosti ubytování či bytu obrátit, zda na hygieniky, požární dozor či stavební úřad. Ministerstvo pro místní rozvoj se zapojením stavebních úřadů do posuzování ale nesouhlasí.

Mezi další opatření patřilo stanovení stavebních a hygienických standardů. Týkaly se třeba toho, kolik lidí by mohlo na určité ploše žít. Některé byty bývají přelidněné. Dienstbier před časem uvedl, že ve vyloučených lokalitách bývá problémem i výskyt hmyzu či hlodavců.

Podle ministerstva zdravotnictví hygienici mohou konat u ubytovacích zařízení, ne v bytech. Do soukromých prostor mohou ale vstupovat při předcházení a zabránění šíření nemocí. Nynější opatření jsou tak podle resortu dostatečná.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Neovlivní.cz: Manažeři banky HSBC potvrdili Babišovu roli v Čapím hnízdu

14.06.2021 09:20 Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na…

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama