Perestrojka byla nutná, přišla ale pozdě. Komunisté reagují na Jakešova slova

Praha - Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš v rozhovoru pro ruský internetový listu Gazeta.ru uvedl, že politika perestrojky nebyla ani promyšlená, ani potřebná. Komunisté se s ním v zásadě shodují, přesto tvrdí, že byla nutná.

Jiří Dolejš /KSČM/

"Gorbačovova perestrojka byla nepromyšlená. Pomohla vytvářet nespokojenost, ačkoliv s ní měla bojovat. Otevřela prostor k ničím neomezené otevřenosti. Každý si říkal, co chtěl, kritizoval, co se mu zlíbilo, a tak místo sjednocení vznikal rozkol. Lidi se začali k režimu stavět negativně. Udělal to Gorbačov správně?" řekl Jakeš ruskému list.

Podle poslance za KSČM Jiřího Dolejše ale byla perestrojka vítaná, neboť bylo nutné prolomit normalizační stagnaci. "Pravdou je, že přišla pozdě a že nebyla domyšlená. Horší by ale bylo pokračování stagnace monopolu moci," uvedl pro EuroZprávy.cz v reakci na Jakešova slova.

Psali jsme:  

Srovnávat lze podle něj také se změnami v Číně. "Změny byly každopádně nutné. Tehdejší režim byl kritizován i samotnými komunisty. Právě nedostatek prostoru pro kritické myšlení byl znakem degradace normalizačních (Jakešových) časů. Viz absurdní vztah k Charte 77 a autorům Několika vět," dodal.

"Jak se pak v roce 1989 říkalo, kdo se bojí opozice, ten se bojí o pozice. KSČM se jednoznacně hlásí k politické pluralite a odmítá i nové tendence omezování politické soutěže spojené s tendencí k oligarchizaci politiky u nás i ve světě," doplnil Dolejš.

Tvrdí, že ten, kdo dnes nadává na Gorbačova, by měl říci, co sám tehdy dělal. "Ale prohra minulého režimu ma systémové kořeny a svádět to na perestrojku zní alibisticky," uzavřel pro EuroZprávy.cz poslanec.

Se slovy Jakeše nesouhlasí ani předseda KSČM Vojtěch Filip. "Toto je názor Miloše Jakeše, já jej rozhodně nesdílím. Každá změna je vnímána různě. Gorbačovovi se dá vytknout, že první měla být ekonomická reforma a poté politická. Tedy opačný postup, než Gorbačov uplatnil,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Filip.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje