Strukturálně znevýhodněné kraje dostanou desítky miliard. Rozhodla o tom vláda

Praha - Vláda dnes schválila plán, podle kterého by do strukturálně znevýhodněných krajů Česka by mohly putovat až desítky miliard korun. Konkrétně by mělo jít o kraje Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády

Premiér Bohuslav Sobotky (ČSSD) v tiskové zprávě uvedl, že by mělo jít především o podporu vzniku nových pracovních míst, školství a inovací, ale i o sanace ekologických škod.

Materiál schválený Sobotkovým kabinetem obsahuje návrh postupu, jak v regionech zlepšit hospodářskou i sociální situaci. „Ty povedou k naplňování jedné z vládních priorit, mezi něž patří snižování sociálních a ekonomických nerovností v zemi. Jsem toho názoru, že ekonomický růst by měli pociťovat všichni obyvatelé České republiky," uvedl Sobotka.

„Konkrétní návrhy unikátního projektu využívajícího zahraničních zkušeností budou rozpracovány v akčním plánu, který vládě Ministerstvo pro místní rozvoj ČR předloží v květnu 2017,“ vysvětlil premiér. „I vzhledem k tomu, že nesnáze v regionech jsou do značné míry dány historií těžby a těžkého průmyslu, jsme se při přípravě nechali inspirovat zejména německým Porúřím," tvrdí premiér.

Psali jsme:  

„Věřím, že podobné zlepšení kvality života čeká i lidi v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Je zřejmé, že proměna nenastane ze dne na den. Považuji však za velmi důležité, že se naše vláda odhodlala tento dlouhodobý a potřebný proces nastartovat,“ dodal Sobotka.

Šéfka rezortu pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) doplnila, že by mohla být například zřízena pracoviště vysokých škol v Karlovarském kraji či vybudována výzkumná centra navázaná na krajská specifika. „Mnoho areálů se také dočká obnovy a nového využití díky pokračující podpoře tzv. brownfieldů," řekla.

Na jaře by vláda měla uzavřít s Moravskoslezským, Ústeckým a Karlovarským krajem smlouvy, v nichž se strany zavážou ke spolupráci na přesně definovaných projektech. Plány mají být pravidelně aktualizovány včetně finanční stránky. V posledních dvou letech rozhodla vláda do těchto krajů například na program demolic či obnovu Krušných hor poslat 6,6 miliardy korun.

Ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace a sdružení Limity jsme my, Kořeny Litvínov a STUŽ ve společné tiskové zprávě uvádějí, že schválení plánu je dalším potvrzením, že rozvoj krajů má směřovat od těžby uhlí k moderní ekonomice. „Nyní jsou potřeba konkrétní opatření. Stát by se proto měl zaměřit na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, které vytvoří velké množství nových pracovních míst," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného k stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Premiér Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta

22.06.2021 09:56 I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na…

Zeman stále považuje odchod z Afghánistánu za chybu, kterou je třeba…

22.06.2021 09:49 Prezident Miloš Zeman stále považuje stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu za chybu. Je třeba…

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Související:

Právě se děje