Füle bude kandidovat na šéfa OBSE? Prestiž ČR ve světě by to mohlo zvýšit

Praha - Diplomat a bývalý eurokomisař Štefan Füle (54) by mohl být českým kandidátem na pozici generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). ČTK to potvrdil zdroj z diplomatického prostředí. Nominací Füleho by se měla v lednu zabývat vláda. Ministerstvo zahraničí informaci odmítlo komentovat.

Štefan Füle

"Ten materiál je připravený a půjde do připomínkového řízení," uvedl zdroj ČTK. Vláda prý bude o nominací Füleho, který nyní působí jako zvláštní zmocněnec ministra pro OBSE, jednat ještě před koncem ledna.

Podle analytika Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) by s křeslem šéfa OBSE získala česká diplomacie prestižní pozici. "OBSE je v tuto chvíli v podstatě jediná mezinárodní organizace, kde se vede dialog mezi Západem a Ruskem," podotkl Dostál. Dodal, že podle řady zemí už není nutné se s Ruskem setkávat ve formátech EU - Rusko nebo NATO - Rusko, jako tomu bylo dříve. Význam OBSE ve vztahu k Rusku proto vzrostl.

Ohledně šancí Fühleho je Dostál spíše skeptický. Bývalý eurokomisař EU pro rozšíření a politiku sousedství je totiž od května 2015 na sankčním seznamu osob, kterým Rusko zakázalo vstup do země. Füle se v roli komisaře podílel na jednání EU s Ukrajinou o asociační dohodě, s níž Rusko nesouhlasilo. Stavěl se také proti obsazení Krymu Ruskem.

Psali jsme:  

Pro případné zvolení Füleho by bylo nutné, aby jeho nominaci podpořila také Moskva. Platí totiž, že na generálním tajemníkovi by se měly shodnout všechny členské země OBSE. To za daných okolností není pravděpodobné. "Bude obtížné dosáhnout souhlasu Ruska," odhadl Dostál.

Füle během své kariéry zastával několik velvyslaneckých pozic, například v Litvě nebo Británii. Kromě toho byl ministrem pro evropské záležitosti v úřednické vládě Jana Fischera. V Evropské komisi byl do roku 2014 komisařem pro rozšíření a politiku sousedství.

OBSE tvoří 57 států, zabývá se prevencí válečných konfliktů, ochranou lidských práv a také demokracie. Pozorovatelské mise OBSE dohlížejí například na průběh voleb. Monitorují také situaci v konfliktních oblastech, momentálně například na východě Ukrajiny.

Generálního tajemníka volí rada ministrů, kterou tvoří ministři zahraničí všech členských zemí organizace. Od roku 2011 pozici zastává Ital Lamberto Zannier. Tříleté funkční období obhájil v roce 2014. Jeho druhý mandát vyprší letos v červnu.

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje