Rodeo ve Sněmovně: Vybrané výroky o novele zákona o střetu zájmů

Praha - Přehled vybraných výroků, které zazněly ve Sněmovně při úterním a dnešním jednání o novele zákona o střetu zájmů, tzv. lex Babiš, jak je zachytil sněmovní stenografický záznam.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Je to zákon o tom, že nesmíte mít majetek, pokud chcete dělat politickou kariéru," řekl Martin Komárek (ANO). Podle něho jde o "absurdní blbost".

Tomio Okamura (Svoboda a přímá demokracie): "Zákon je navíc neuvěřitelně hloupý a účelový paskvil, který v praxi navíc nic neřeší. Jeho cílem není odstranit střet zájmů, ale jen politicky útočit na jednoho politika. Tak se, prosím, zákony nedělají. Andrej Babiš přepíše akcie na rodinu anebo to vyřeší jiným způsobem a v praxi bude mít stejný vliv jako dosud. Navíc to neřeší skutečné zneužívání vládní funkce."

Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek: "Tomuto světu budovanému poctivě 25 let logicky pan Babiš vadí, překáží mu, nabourává ho, tak se nějaká ta lež nebo nůž do zad koaličnímu partnerovi prostě musí přehlédnout. Ta touha je tak veliká, že všichni toužíme jen po jediném, když už ho nemůžeme vyhnat ze země, měli bychom ho aspoň co nejvíce zranit, sáhnout na to, co budoval celý život."

Karel Fiedler (nezařazený): "Jestliže - a znovu opakuji - víte, že nejsem žádný fanoušek Andreje Babiše, ale jestliže jeho hnutí vzniklo v roce 2011, proč v té době už nebyly přijaty zákony pro to, nebo přijat zákon pro to, aby - když se dostane do politiky - aby tohle vlastně nemohlo vzniknout?"

Ivan Pilný (ANO): "Voliči, kteří zvolili Andreje Babiše sem do Poslanecké sněmovny, věděli velmi přesně, co Andrej Babiš vlastní, co to je za člověka a tak dále, a právě proto možná ho sem zvolili jako reprezentanta něčeho, co tady ještě v té Sněmovně vlastně nebylo."

Ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD): "Pokud chcete jako strana konkurovat někomu, kdo vlastní média, tak mu prostě konkurovat nemůžete! Protože vy ta média nevlastníte. Zvlášť v případě, pokud to byl dřív například renomovaný deník a spousta lidí si ještě stále myslí, že píše nezávisle."

Psali jsme:  

Miroslav Kalousek (TOP 09): "Samozřejmě, že rozdílné rozpočty fotbalových týmů vytvářejí nerovné podmínky pro to, kdo tu ligu vyhraje. Ale rozdílné rozpočty fotbalových týmů neumožňují i tomu nejlepšímu a tomu vítěznému fotbalovému týmu, zmocnit se normotvorné i výkonné moci Fotbalového svazu, upravovat si pravidla sám pro sebe a čerpat dotace z fotbalového svazu, tak jak sám se ten vítězný tým rozhodne."

Předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát: "Vykládáte - a teď mluvím o hnutí ANO - že nejste politici. To, co tady předvádíte, tak - drtivá většina poslanců této Sněmovny je rozhodnuta hlasovat pro ten zákon. Vy jste si jako prioritu vašeho hnutí - a to vypovídá o vás všechno - zvolili to, že budete za každou cenu hájit kšefty svého šéfa."

Předseda KSČM Vojtěch Filip: "Vítězem tohoto souboje, přijetí zákona o střetu zájmů, bude Andrej Babiš. Proč? Protože ten zákon není zákonem, který by řešil skutečný střet zájmů a je příliš jednostranný. Druhým vítězem bude prezident republiky přestože přehlasujeme jeho veto."

Pavel Blažek (ODS): "I já jsem vlažný k tomu, co se přijalo a přijmout se má, ale trochu z jiných důvodů, protože bylo-li cílem těch malých změn, ale významných, které navrhl buďto pan kolega Plíšek nebo pan kolega Chvojka, bylo-li cílem jakýmsi způsobem poškodit Andreje Babiše, zdůrazňuji, bylo-li to cílem, tak si myslím, že spíš platí lidové přísloví 'co tě nezabije, tě posílí', takže já si myslím, že schválením tohoto zákona se dosáhne pravý opak, a to je ten důvod ryze politický mé vlažnosti k těmto opatřením."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama