ROZHOVOR: ČSSD má problémy a neumí si s nimi poradit. O odchodu přemýšlejí i další lidé, říká pro EZ poslankyně Nytrová

ROZHOVOR - Poslankyně Pavlína Nytrová tento týden oznámila, že k 15. prosinci opustila řady sociální demokracie. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si myslí, že rozhodnutí poslankyně je důsledkem jejího dlouhodobého sporu s organizací ČSSD v okrese Frýdek-Místek. To politička potvrdila v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz. Podle ní ve straně bují nekalé praktiky a politická korupce.

Pavlína Nytrová

Jako důvod odchodu ze strany jste uvedla politickou korupci, podivné způsoby a nekalé praktiky ve straně. Můžete být konkrétnější? Jaké problémy vy osobně ve straně vidíte?

Politickou korupcí rozumějme trafiky, stranické posty a podporu lidí, kteří na jednáních zastupitelstva hlasují často v neprospěch voličů, na schůzích, konferencích, sjezdech hlasují pro kandidáty, kteří nejsou morálně čistí, nebo dokonce figurují jako obvinění či obžalovaní v různých policejních či soudních kauzách. „Loajální“ příznivci představitelů sociální demokracie jsou schopni např. odhlasovat, že přesto, že byla přečtena tzv. Frýdeckomístecká výzva, že přečtena nebyla. Jen proto, aby daná informace nebyla v zápise ze schůze.

Existují i další příklady. Vedení města usilovalo o zakotvení tajného hlasování do jednacího řádu zastupitelstva města. Přitom právě veřejné hlasování je znakem otevřené demokratické strany, která vždy rozhoduje ve prospěch svých voličů, a ti mají právo vědět, zda tak volení zástupci skutečně jednají.

Psali jsme:  

Vytvoření dobře placených funkcí pro předsedy finančního a kontrolního výboru začalo v tomto volebním období. Na ustavujícím zastupitelstvu dne 6.11.2014 byli zvoleni předsedové finančního a kontrolního výboru s platem ve výši téměř 50 tis. Kč, když v minulém volebním období stačila částka mnohonásobně nižší (24 x). Z této částky se odvádí sociální a zdravotní pojištění. Předsedové výborů využívají kanceláře, ve kterých se jim topí atd. Jedná se o miliónové částky, které jsou vyhozené oknem a mohly pomoci třeba sociálně znevýhodněným lidem. Tato praxe pokračuje v celém volebním období, i když už funguje několikátá koalice.

Jméno primátora Pobuckého figuruje už ve třetím trestním případu. První obžaloba se týkala kromě zahlazování dopravních přestupků městskou policií i manipulace s veřejnými zakázkami. Pro nedostatek důkazů byl primátor zproštěn obžaloby. Další kauzou je případ předražených zakázek na čištění příkopů. Obžalováno je 14 bývalých radních. Třetí případ se týká podezření z nevýhodného prodeje městských pozemků. Obviněno je 7 bývalých radních.

Problémem sociální demokracie je velmi malá šance, že si s uvedenými problémy dokáže poradit.

Jak dlouho jste o odchodu z ČSSD uvažovala? A co nakonec definitivně rozhodlo?

Rozhodování bylo opravdu velmi dlouhé a podpořily ho vlastně, pro mě naprosto nepřijatelné kroky "oddaných a všehoschopných" straníků proti lidem, kteří chtěli straně pomoci, bojovali stejně jako já proti politické korupci a kupčení s dobře placenými posty a trafikami. Co bylo tou poslední pomyslnou kapkou? Když byl vyloučen předseda MO Třinec, tak to jsem si řekla, a dost.

Konzultovala jste svoje rozhodnutí s někým z vedení strany, nebo jste nakonec vedení pouze seznámila se svým rozhodnutím?

Své rozhodnutí jsem s nikým z vedení strany nekonzultovala. Přiznám se, že mě to ani nenapadlo. Já se rozhoduji samostatně na základě vlastního svědomí. Do svědomí „vedení strany“ mi nic není. Pana předsedu jsem seznámila se svým rozhodnutím.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že nadále budete podporovat politiku sociální demokracie ve Sněmovně. Znamená to, že o spolupráci s jinými stranami v tuto chvíli jednat nebudete?

Byla jsem zvolena na kandidátce sociální demokracie, stojím za sociálně demokratickými myšlenkami, její politiku, pokud bude v souladu s mým přesvědčením, budu podporovat. O žádné spolupráci s jinými nejednám.

Stranu jste opustila již 15. prosince, oficiálně jste o tom ale informovala téměř o měsíc později. Proč? 

Považovala jsem za slušné informovat osobně jako prvního pana předsedu, 10. ledna jsem měla možnost se s ním setkat poprvé od 15.prosince.

Jak na vaše rozhodnutí reagovali kolegové ze strany a ze Sněmovny?

Setkávám se s různými reakcemi. Popsala jsem stav, který podobně funguje ve všech tradičních politických stranách a za to mi lidé, kteří tyto praktiky uplatňují, tleskat nebudou. S těmito lidmi si nemáme co říci. Máme zcela rozdílný pohled na svět. Víte, co by to spustilo za lavinu, pokud by někdo veřejně potvrdil má slova? Někteří údajně tvrdí, že jsem poškodila stranu, osobně mi to nikdo neřekl. Položím si řečnickou otázku: Kdo škodí straně? Ten, který poukazuje na problémy, nebo ten kdo ty problémy vytváří a zároveň je zametá pod koberec? 

Reakcí některých kolegů jsem velmi mile překvapena. Byli totiž kolegové, kteří mi poděkovali za mou odvahu, gratulovali k mému kroku, souhlasili s mými argumenty, někteří o opuštění strany taky údajně přemýšlejí.

Máte v plánu svůj post v nadcházejících volbách obhajovat? A přemýšlela jste už, zda by to bylo na kandidátce ČSSD, nebo zda byste jednala s jinou stranou či hnutím?

Nepřemýšlím o ambici kandidovat za žádnou politickou stranu či hnutí. 

Děkujeme za rozhovor.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje