Pelikán vytáhl proti exekutorům, počet kontrol chce ještě zvýšit

Praha – Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dnes při sněmovních interpelacích uvedl, že jeho úřad chce zvýšit počet kontrol exekutorů. Exekutorů je v současnosti 158, počet plánovaných kontrol se podle Pelikána už loni proti minulosti zdvojnásobil na pět desítek. Do budoucna by jich mělo být kolem 75 ročně. 

Robert Pelikán, ministr spravedlnosti
doporučujeme

Ministr zároveň kritizoval podle něho malé postihy, které za prohřešky ukládají kárné senáty Nejvyššího správního soudu (NSS). „My navrhujeme poměrně výrazné sankce v řádu desítek či stovek tisíc korun pokuty, někdy i zbavení úřadu. A proti tomu výsledkem je napomenutí nebo výsledkem je pokuta v řádu tisíců korun, přibližně taková, jako když někdo špatně zaparkuje. Mně se to nelíbí, mě to rozčiluje," řekl Pelikán v debatě o interpelaci, kterou podal nezařazený poslanec Karel Fiedler.

Podle Pelikána je ministerstvo v této věci podstatě bezmocné. „Jediné, co s tím mohu dělat, je vytrvale znovu a znovu navrhovat přísnější postihy, vysvětlovat, proč jsem přesvědčen o tom, že je potřeba těch přísnějších postihů, ale jinak bohužel nemohu přikazovat kárným senátům, jak budou rozhodovat," přiznal ministr.

Podle Pelikána by tak nově ke každému exekutorovi ministerstvo přišlo alespoň jednou za dva roky. Připomněl, že oprávnění k dohledu nad exekutory získaly i okresní soudy. Pelikán se domnívá, že už v současnosti jsou exekutoři prověřováni dostatečně.

Psali jsme:  

V roce 2009 převzal kárná řízení s exekutory NSS. Do té doby jejich prohřešky řešila Exekutorská komora. Kárný senát NSS v prvních letech své činnosti ukládal exekutorům spíše pokuty v řádu desetitisíců korun, postupně se ale horní hranice zvyšovala. V roce 2013 vyměřil dvoumilionovou sankci, a přiblížil se tak zákonnému stropu, který činí 2,5 milionu korun. V roce 2015 dokonce kárný senát kvůli sérii nedostatků odvolal z funkcí exekutory z Hradce Králové a Ostravy.

Loni se sankce ukládané kárným senátem pohybovaly od písemného napomenutí exekutora k pokutě 50.000 korun, dvakrát to bylo 10.000 korun, jednou 5000 korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama