Bohuslav Sobotka končí? V ČSSD se dějí velké věci, a my pátrali dál

Praha - Sociální demokracie hledá nového lídra strany, který by ji převzal od dosavadního předsedy Bohuslava Sobotky. Tvrdí to Lidové noviny, podle kterých by mělo ke změně ve vedení dojít až po podzimních volbách. Členové strany, které oslovil server EuroZprávy.cz, ale tyto informace popírají, a podle vyjádření strany jde o obyčejnou lež.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády České republiky

Nalézt nového lídra strany se pokouší ministr vnitra Milan Chovanec, který oslovil ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ten ale podle deníku post šéfa strany zastávat nechce.

Ve hře jsou i další jména, málokteré je ale zvučné tak, jako bývalí předsedové. Mezi Jiřího Paroubka a další významné předsedy by se ale mohl zařadit Jan Birke, který je sympatický, ale rázný, což dokázal jak ve Sněmovně, tak v Náchodě, kde působí jako starosta.

Ani Birke se ale zřejmě nepostaví šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, a to ze zdravotních důvodů. Skloňuje se i jméno Jeronýma Tejce, který se chce stát prvním místopředsedou strany a postavit se Chovancovi. Otazníkem zůstává Jiří Zimola, který sice kritizuje vedení strany, sám do něj ale kandidovat nechce.

Psali jsme:  

Kdo tak povede v budoucnu stranu zatím není vůbec jisté, dá se ale předpokládat, že velký otřes v ČSSD se odehraje až po podzimních volbách.

Strana se totiž obává, že pokud bydošlo ke změně dříve, působili by sociální demokraté rozpolceně a nejednotně, což by vyslalo negativní signál voličům. Podle dosavadních průzkumů ale ČSSD na hnutí ANO ztrácí a dříve nebo později bude potřeba vedení obměnit.

Sociálním demokratům u voličů možná zavařila i poslankyně Pavlína Nytrová, která ČSSD opustila kvůli údajným nekalým praktikám. Ve straně podle ní bují politická korupce na všech úrovních a tvrdí, že ČSSD se potápí.

Někteří straníci se ale k tomuto tématu staví zdrženlivě a tvrdí, že je předčasné řešit výměnu vedení. "Nemá smysl dnes řešit, co bude po volbách," uvedl pro EuroZprávy.cz Škromach.

Skeptický je také bývalý premiér Jiří Paroubek, který otázku nástupce Bohuslava Sobotky ve straně, které dříve předsedal, neřeší. "Jsem rád, že se těmito myšlenkami už nemusím zaobírat," sdělil pro EuroZprávy.cz Paroubek.

Všechno je lež, vzkazuje strana

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček serveru EuroZprávy.cz sdělil, že zastává názor, který strana zveřejnila v tiskové zprávě. V ní reaguje na informace deníku a tvrdí, že jde o "malou, zato však totálně vylhanou, báji."

Podle tiskového oddělení není pravda, že by Chovanec organizoval konkurz na příštího předsedu a nepravdivé jsou údajně informace, že by tato funkce byla nabídnuta Lubomírovi Zaorálkovi či jinému politikovi. Lživou spekulací je údajně i informace, že byl Birke mezi těmi, kdo byl osloven s nabídkou na příštího předsedu strany.

"Jediným kandidátem na předsedu ČSSD je stávající předseda a premiér ČR Bohuslav Sobotka. Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec a Jan Birke kandidují na posty místopředsedů. Je třeba, aby i příští vedení sociální demokracie bylo dělné a funkční," upozorňuje strana.

To, že není výměna předsedy aktuální tématikou uvnitř ČSSD, potvrdil serveru EuroZprávy.cz i poslanec Stanislav Huml. Sám Zaorálek navíc popřel, že by mu byl post lídra strany nabízen. "Nic takového mi nebylo nabízeno. O ničem takovém se nemluvilo," uvedl pro EuroZprávy.cz ministr.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje