Volební kampaň ČSSD povede Birke. Má potřebný drive, usoudil Sobotka

Praha - Volební kampaň sociálních demokratů před letošními volbami do Sněmovny by měl řídit poslanec a náchodský starosta Jan Birke. Myslí si fo šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka. Předsednictvo bude o obsazení funkce jednat dnes odpoledne.

Jan Birke /ČSSD/
doporučujeme

Podle Sobotky má Birke potřebný tah na branku. Premiér v prohlášení uvedl, že Birke je pracovitý regionální politik, který má velmi dobrou znalost prostředí ČSSD. „Zejména poslední tři roky jsem s Janem Birkem intenzivně spolupracoval při prosazování sociálnědemokratického a vládního programu v Poslanecké sněmovně," uvedl.

Předsednictvo bude o obsazení funkce jednat dnes odpoledne a Sobotka věří, že Birkeho potvrdí. Jméno manažera bude projednávat později také ústřední výkonný výbor. Ráno zasedalo grémium strany, na kterém Sobotka svůj návrh představil kolegům.

Birke by měl podle šéfa strany lépe zorganizovat komunikaci ČSSD směrem k voličům. „Nejsme schopni prodat to velké množství práce, které sociální demokracie ve vládě, ale i na dalších úrovních pro lidi odvádí. Prostě lidé o tom velmi často nevědí," řekl premiér novinářům.

Finanční prostředky na kampaň má podle premiéra ČSSD zajištěny, budou se pohybovat v rámci zákonného limitu 90 milionů korun. Sobotka nemá obavy, že by kampaň ČSSD poškodil spor o dluh 337 milionů korun s právníkem Zdeňkem Altnerem. „V tuto chvíli se čeká na to, jak soud rozhodne o našem dovolání, a do té doby není nijak omezena dispozice sociální demokracie s jejími finančními zdroji," řekl.

Psali jsme:  

Spekulovalo se o tom, že kampaň povede státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Sobotka však ráno na twitteru napsal, že navrhne Birkeho. „Letošní volby budou mimořádně důležité, rozhodnou o dalším směřování naší země," uvedl Sobotka. ČSSD chce volby vyhrát a navázat na úspěšnou vládní práci, dodal.

„Je to výzva, jsem vítězný typ," řekl novinářům ve Sněmovně Birke s tím, že chce volby vyhrát. Neobává se ztráty, kterou ČSSD má v průzkumech na hnutí ANO. Začíná už vybírat spolupracovníky, podrobnosti o své představě podoby kampaně zatím nechtěl prozradit.

Před čtyřmi lety zastával funkci manažera ČSSD ve volbách do Sněmovny současný ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec. V loňských krajských a senátních volbách, které skončily pro ČSSD neúspěchem, se funkce ujal europoslanec Miroslav Poche.

Poslanec Jeroným Tejc, který patří mezi vnitrostranické kritiky Sobotkova vedení, vnímá výběr Birkeho pozitivně. „Rozhodnutí má svou logiku, přinejmenším protože je dlouholetým členem sociální demokracie, má zkušenosti z komunální i z centrální politiky a především, účastnil se volebních kampaní,“ myslí si.

Samotný volební manažer podle něj ale nemůže dovést stranu k výhře, výsledek svou prací ovlivní nanejvýš o pár procent. „K vítězství ji může dovést dobrý program a především to, že se staneme lídrem, že budeme mluvit srozumitelně, že nebudeme působit jako úředníci a že budeme důvěryhodní pro voliče," řekl.

„Jsem rád, že se nestal manažerem někdo, kdo třeba je v ČSSD jen pár měsíců a nikdy nevylepil ani jeden plakátek," dodal v narážce na Prouzu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama