Účetní závěrka ministerstva spravedlnosti? NKÚ odhalil závažné chyby

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky Ministerstva spravedlnosti (MSp) za rok 2015. Podle kontrolorů nevedlo MSp správné a úplné účetnictví. V účetní závěrce za rok 2015 kontroloři zjistili významné nesprávnosti za téměř 2,5 miliardy korun. MSp chybovalo ve všech účetních výkazech, které tvořily účetní závěrku – ve výkazu rozvaze, ve výkazu zisku a ztráty i v příloze - a to mělo na účetní závěrku rozsáhlý dopad.

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

Ministerstvo v účetní závěrce uvedlo nesprávné informace o hodnotě stálých i oběžných aktiv, vlastního kapitálu, cizích zdrojů, výnosů a o hodnotě většiny podrozvahových účtů. Podle NKÚ tak účetní závěrka MSp za rok 2015 nepodává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví.

Více než polovinu, a to 1,3 miliardy korun, z celkových nesprávností, které kontroloři v účetnictví zjistili, tvořily nevykázané podmíněné závazky. Účetní závěrka MSp za rok 2015 proto obsahuje nesprávné informace o nárocích na budoucí rozpočty, uvedl NKÚ v tiskové zprávě.

MSp postupovalo nesprávně také při odpisování dlouhodobého majetku, a to už od roku 2011, kdy organizačním složkám státu vznikla tato povinnost. MSp například nepoužívalo kvalifikovaný odhad zbývající doby, po kterou bude odpisovaný majetek používat. "Tím neodpisovalo dlouhodobý majetek po celou dobu jeho používání. Například u budovy svého sídla za téměř 130 milionů korun proto už v roce 2011 odepsalo jednorázově 95 % hodnoty této budovy," sdělil nku.cz.

Psali jsme:  

Nesprávné a neúplné bylo účetnictví MSp i v oblasti transferů. Ministerstvo neúčtovalo o výnosech, o dohadných účtech ani o jmění účetní jednotky. Stále také vykazovalo přijaté zálohy na transfery, které už měly být zúčtovány. Kontrola vedle nedostatků v oblasti účetnictví upozornila například na to, že MSp poskytlo do zahraničí dobrovolný příspěvek ve výši 543 tisíc korun bez souhlasu vlády. Ten byl přitom nutný, a MSp tak porušilo rozpočtová pravidla.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Jakub Říman v reakci na zprávu NKÚ uvedl, že převážná většina výtek se týká pouze formálních účetních pochybení. Například nevykázané podmíněné závazky nezkreslily celkový výsledek hospodaření ministerstva, ujistil mluvčí.

K oceňování dlouhodobého majetku resort používal zjednodušený způsob odpisování. "Dle závěrů NKÚ byl tento postup v rozporu s českými účetními standardy," uvedl Říman. Ministerstvo už podle něj přijalo opatření k nápravě nedostatků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama