Tvrdý brexit? Z Česka přicházejí rozporuplné reakce

Praha - Široké spektrum stanovisek zaujala k dnešnímu projevu britské premiérky Theresy Mayové o dalším postupu, který povede k vystoupení země z Evropské unie, česká politická scéna. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) se ptá, co ambiciózní plány Britů přinesou Evropě, podle TOP 09 je samotný brexit špatnou zprávou, rozhodnutí pro jeho tzv. tvrdou variantu však nezbývá než respektovat. Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) míní, že Mayové po výsledcích referenda ani nezbývalo jiné řešení. Její rozhodnutí uvítala Strana svobodných občanů.

Marek Ženíšek, místopředseda strany a poslaneckého klubu /TOP 09/

Mayová dnes oznámila, že Británie nechce ani částečné či přidružené členství v unii. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur a mimo jiné i kontrolovat počet lidí přicházejících z unijních zemí. Prouza na twitteru ocenil, že nyní už je jasné, kam Británie směřuje. "Britský plán zní ambiciózně - co nejvolnější obchod, plná kontrola nad migrací... Ale co to přinese Evropě?" napsal.

Benešík ve Sněmovně novinářům řekl, že Britové loni v referendu hlasovali pro brexit zejména kvůli přílivu pracovní síly ze zbytku EU. "Tak se to dalo předpokládat. V jiném modelu, pokud by nebyl tak tvrdý, tak by bylo Spojené království dál nějak svázáno s volným pohybem. A to si britský volič evidentně většinově nepřeje," řekl. Vyjednávání podle něj postihne obě strany, ale unie nyní tahá "za delší konec provazu".

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek uvedl, že nezbývá než britské rozhodnutí respektovat. "Ale zároveň se připravit na tvrdá vyjednávání obchodní dohody, která by měla jednotný trh nahradit," řekl. Již výsledek referenda byl podle něj špatnou zprávou a unii odchod Britů bezpochyby oslabí. "Nezbývá než popřát mnoho štěstí a spolupracovat v těch oblastech, které nám ještě zbývají," uvedl v tiskové zprávě.

Psali jsme:  

Bezprostřední dopad odchodu Británie na Česko bude podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika spíš vzdálený. "U zemí, které s Británií obchodovaly častěji a více, bude obnovení cel a podobných opatření znamenat určité poškození obchodu," uvedl. Znesnadní se podle něj volný pohyb osob a možnosti studia v Británii. Současnou situaci považuje za odraz politiky "evropských byrokratů".

Krok Mayové jednoznačně přivítala Strana svobodných občanů. "Jsme zásadními a konzistentními odpůrci dalšího prohlubování unijní integrace, která přinesla členských státům ztrátu kontroly nad vlastními zákony," uvedl v tiskové zprávě místopředseda strany František Matějka.

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Související:

Právě se děje