Hnutí ANO strmě stoupá, ČSSD se propadá

Praha - Aktuálně nejsilnější vedoucí hnutí ANO nadále posiluje a získává důvěru voličů napříč politickým spektrem. Hnutí ANO se tak nyní těší přízni 28,6 procenta voličů, což je zároveň nejlepší výsledek od sněmovních voleb v roce 2012.

Ilustrační foto

Druhá ČSSD, která by aktuálně získala podporu 15,8 procenta voličů naopak oproti svému koaličnímu partnerovi a zároveň největšímu u politickému konkurentovi hnutí ANO, nadále své voliče ztrácí.

K výraznějšímu posilování voličské důvěry u hnutí ANO došlo po krajských volbách, ale zejména pak i v důsledku celkového domácího politického obrazu, který má za následek voličskou bezradnost, z níž nejvíce těží rétorika předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše. Ten sice nepatří mezi voličský ideál, ale z pohledu vývoje volebních preferencí se ukazuje, že Andrej Babiš na rozdíl od všech svých politických konkurentů, dokáže oslovit voliče napříč celým politickým spektrem.

Voličskou bezradnost pak prohlubuje i propad voličského zájmu o ČSSD, která se rovněž po krajských volbách potýká s vnitrostranickými problémy a hledáním receptu, jak vyhrát letošní sněmovní volby, nebo aktuálně spíš jak zabránit totálnímu volebnímu debaklu. Aktuálně se však stává pro část dřívějšího voličského elektorátu ČSSD nevolitelnou. Svůj významný podíl na této skutečnosti má jak ideová, tak i osobnostní vyprahlost, což se ukazuje v případě sociální demokracie i u předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky, který pozbývá u svých voličů důvěry.

Třetí nejsilnější stranou zůstává stále KSČM, která opět zaznamenává pokles voličského zájmu s aktuální hodnotou 11,9 procentního bodu.

Čtvrtou nejsilnější stranou by se i aktuálně stala s podporou 10,2 procenta voličů ODS, která se znovu etabluje na domácím politickém kolbišti.

Pátou stranou, která by aktuálně překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, by byla KDU-ČSL s podporou 6,7 procenta voličů.

Voličský marasmu se významně podílí na stávajícím úspěchu SPD pod vedením Tomia Okamury, která získává stabilní voličskou podporu a je vážným adeptem na získání sněmovních křesel v letošních sněmovních volbách. V lednu by SPD získala podporu 6,3 procenta hlasů a umístila by se tak i před TOP-09, která je s aktuálním ziskem 6,1 procenta poslední stranou, která by v lednu získala své zastoupení v dolní komoře.

Jiná politická strana či hnutí by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici.

Pod pětiprocentní hranicí by v lednu skončila se ziskem 3,5 procenta hlasů Česká pirátská strana.

STAN by aktuálně získal podporu 3,1 procenta hlasů a SZ dvě procenta hlasů. Úsvit-NK má pak aktuální podporu jednoho procenta voličů.

Jistou zajímavostí je pak zjištění, že nová strana REALISTÉ s předsedou Petrem Robejškem, by aktuálně získala 1,3 procenta hlasů. Zda významně osloví tato nová politická strana domácí voliče v tuto chvíli nelze předjímat, ale i tento aktuální zájem může naznačovat, že nelze zcela vyloučit i opětovné voličské hledání alternativ ke stávajícím parlamentním stranám.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 5. - 11. ledna 2017 na vybrané skupině 2.805 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 21.116 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný hypotetický volební model vychází pouze z hlasů 54,5 procenta respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje