Koaliční vláda funguje i přes střet kultur. Babiš je zvyklý rozhodovat sám, tvrdí Sobotka

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tvrdí, že jeho vláda stále funguje – a to díky koaličním partnerům i navzdory nim. Šéf vlády to dnes řekl ČTK v bilančním rozhovoru u příležitosti blížícího se tříletého výročí od jmenování kabinetu.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády České republiky
doporučujeme

Mezi sociální demokracií a hnutím ANO došlo podle Sobotky v koalici ke střetu kultur, předseda hnutí ANO Andrej Babiš totiž z podnikání není zvyklý hledat kompromisy, ale rozhodovat sám. „Rozhodně jsme si ve vládě museli řadu věcí vynutit a vybojovat, ať už šlo třeba o valorizaci penzí nebo zvyšování minimální mzdy. Je to důsledkem toho, že jsme byli hodně neústupní," řekl Sobotka.

Ze svého dřívějšího působení v roli ministra financí vlády Vladimíra Špidly si Sobotka vzal například poučení, aby strana ve sporech s partnery vystupovala sebevědomě, uvedl.

Podle Sobotky pomohl ČSSD asertivní přístup v prosazování toho, na čem se strany shodly v koaliční smlouvě. „Já si myslím, že Andrej Babiš ve skutečnosti není moc zvyklý se s někým domlouvat. Jak řídil dlouhé roky Agrofert sám a o všem sám rozhodoval, tak pro něj byla docela šok ta potřeba dohody, širší spolupráce," uvedl.

Ani tyto rozdílné přístupy a povahy ale podle něj nezabránily vládě v prosazení velké části programu. „Byla to určitá i srážka kultur v rámci koalice. Jsem rád, že to vláda přežila," uvedl. Až kabinet po podzimních volbách do Sněmovny skončí, měl by zemi předávat dalšímu ve výrazně lepší situaci, než v jaké ho na začátku roku 2014 přebíral, tvrdí.

Koaliční konflikty podle Sobotky utlumilo i to, že jsou si strany programově blízké. Připomněl, že ČSSD šla do vlády z opozice, lidovci nebyli ve Sněmovně vůbec, ANO prakticky vstupovalo do politiky – i proto měly strany podobně kritický pohled na to, co se v ČR před rokem 2013 dělo. Předchozí pravicové vlády podle Sobotky oslabovaly vnitřní války, současná vládní sestava však podle něj rehabilitovala myšlenku koaliční spolupráce.

ČSSD neztratila ani jednou za tři roky nervy a nehrozila odchodem z vlády, řekl Sobotka. ANO podle něj možná zvažovalo pokračování v koalici při loňském sporu o policejní reorganizaci. "Tady musíme počkat na závěry vyšetřovací komise,“ uvedl premiér s tím, že se zatím zdá, že ty věci byly jinak, než je interpretovalo hnutí ANO vůči ČSSD.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama