Koaliční vláda funguje i přes střet kultur. Babiš je zvyklý rozhodovat sám, tvrdí Sobotka

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tvrdí, že jeho vláda stále funguje – a to díky koaličním partnerům i navzdory nim. Šéf vlády to dnes řekl ČTK v bilančním rozhovoru u příležitosti blížícího se tříletého výročí od jmenování kabinetu.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády České republiky
doporučujeme

Mezi sociální demokracií a hnutím ANO došlo podle Sobotky v koalici ke střetu kultur, předseda hnutí ANO Andrej Babiš totiž z podnikání není zvyklý hledat kompromisy, ale rozhodovat sám. „Rozhodně jsme si ve vládě museli řadu věcí vynutit a vybojovat, ať už šlo třeba o valorizaci penzí nebo zvyšování minimální mzdy. Je to důsledkem toho, že jsme byli hodně neústupní," řekl Sobotka.

Ze svého dřívějšího působení v roli ministra financí vlády Vladimíra Špidly si Sobotka vzal například poučení, aby strana ve sporech s partnery vystupovala sebevědomě, uvedl.

Podle Sobotky pomohl ČSSD asertivní přístup v prosazování toho, na čem se strany shodly v koaliční smlouvě. „Já si myslím, že Andrej Babiš ve skutečnosti není moc zvyklý se s někým domlouvat. Jak řídil dlouhé roky Agrofert sám a o všem sám rozhodoval, tak pro něj byla docela šok ta potřeba dohody, širší spolupráce," uvedl.

Ani tyto rozdílné přístupy a povahy ale podle něj nezabránily vládě v prosazení velké části programu. „Byla to určitá i srážka kultur v rámci koalice. Jsem rád, že to vláda přežila," uvedl. Až kabinet po podzimních volbách do Sněmovny skončí, měl by zemi předávat dalšímu ve výrazně lepší situaci, než v jaké ho na začátku roku 2014 přebíral, tvrdí.

Koaliční konflikty podle Sobotky utlumilo i to, že jsou si strany programově blízké. Připomněl, že ČSSD šla do vlády z opozice, lidovci nebyli ve Sněmovně vůbec, ANO prakticky vstupovalo do politiky – i proto měly strany podobně kritický pohled na to, co se v ČR před rokem 2013 dělo. Předchozí pravicové vlády podle Sobotky oslabovaly vnitřní války, současná vládní sestava však podle něj rehabilitovala myšlenku koaliční spolupráce.

ČSSD neztratila ani jednou za tři roky nervy a nehrozila odchodem z vlády, řekl Sobotka. ANO podle něj možná zvažovalo pokračování v koalici při loňském sporu o policejní reorganizaci. "Tady musíme počkat na závěry vyšetřovací komise,“ uvedl premiér s tím, že se zatím zdá, že ty věci byly jinak, než je interpretovalo hnutí ANO vůči ČSSD.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Schwarzenberg zuří: To je obzvláště hnusné a bídné

14.10.2019 22:17 Aktualizováno Bývalý šéf české diplomacie a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg rozebral invazi Turků do…

Přestane Česko dodávat zbraně Turkům? Babiš se o tom pobaví s Hamáčkem a…

14.10.2019 19:59 Aktualizováno O případném omezení vývozu zbraní do Turecka budou ještě dnes jednat premiér Andrej Babiš (ANO),…

České předsednictví EU? Vláda schválila výdaje i bez hlasů ČSSD

14.10.2019 19:33 Aktualizováno České předsednictví v Evropské unii v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliardy…

Triumf polské vládní strany. Nejvíc jásá Okamura, Rakušan mluví o…

14.10.2019 17:04 Aktualizováno Vítězství národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v polských parlamentních volbách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama