Zeman jmenoval členem etické komise pro třetí odboj Karla Srpa

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval členem etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje Karla Srpa staršího, zakladatele a dlouholetého předsedu Jazzové sekce. ČTK to dnes sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Pětileté funkční období by mu mělo začít od dubna. Rozhodnutí musí ještě podepsat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Miloš Zeman, prezident České repubilky
doporučujeme

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB), takzvaných Cibulkových seznamech, jako spolupracovník komunistické tajné policie. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. V roce 2013 jej Zeman ocenil Medailí za zásluhy.

Komise vznikla na základě zákona o protikomunistickém odboji z roku 2011. Devítičlenná komise mimo jiné rozhoduje o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.

Po dvou členech volí a odvolává Senát, Sněmovna, vláda a radní Ústavu pro studium totalitních režimů, jednoho jmenuje a odvolává prezident. Funkční období je pětileté, nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou. Minulý týden Sněmovna zvolila členem historika Jiřího Rajlicha, kterého nominovala ČSSD. Ve volbě neuspěl kandidát ODS Stanislav Devátý, kterému skončilo funkční období v komisi v prosinci a jehož místo Sněmovna obsazovala. Nové členy ve středu večer volil i Senát, výsledky zatím nebyly zveřejněny.

Devět členů komise je podle novely odměňováno na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Předseda komise pobírá zhruba 144.000 korun ročně, ostatní členové 120.000 korun. Vláda už před pěti lety rozhodla, že na činnost komise půjde každoročně 8,8 milionu korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama