Chovanec chce řešit zvýšenou kriminalitu v průmyslových oblastech

Praha - Na ministerstvu vnitra vznikne pracovní skupina, která se bude zabývat zvýšenou kriminalitou v průmyslových oblastech v Plzeňském a Královéhradeckém kraji. První analýzu pro vládu by měla zpracovat do měsíce. 

Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra

Oznámil to dnes ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se dnes se zástupci krajů a obcí sešel. Velký nárůst počtu zaměstnanců firem, především z Polska, Rumunska a Bulharska, přináší podle starostů a hejtmanů problémy v dopravě a bezpečnosti. Dnešní schůzky se zúčastnili i krajští policejní ředitelé. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého byla v oblastech posílena přítomnost státní i pořádkové policie. Policisté také spolupracují s polskými kolegy.

Do měsíce chce ministr vládě předložit materiál, kde by byly popsány stávající problémy. „Popsali bychom takové tři okruhy, jeden operativní, druhý okruh, který nepotřebuje zásah do legislativy, a třetí legislativní. Chceme přizvat ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo financí, ministerstvo práce a sociálních věcí," řekl Chovanec. Nejde podle něj o problém dvou krajů, podobné případy se prý vyskytují v celém Česku.

Chovanec uvedl, že by měla být nastavena pravidla v oblastech, kde je nízká hustota zalidnění a přichází do nich velké množství cizinců. „Dynamika je tak velká, že na ni stát musí nějak reagovat. Zejména v případě, kdy sem má přijít dalších 10.000 zaměstnanců," dodal.

Například v Borských polích na Plzeňsku podle ministra meziročně vzrostla kriminalita o 50 procent, v Kvasinách na Rychnovsku, kde má závod automobilka Škoda Auto, dokonce o 419 procent. Do řešení problému chce zapojit především zaměstnavatele, kteří by podle něho měli za zaměstnance odpovídat. Problém je podle ministra zejména u pracovních agentur, které nemají jasná pravidla. Nejčastěji se zaměstnanci firem dopouštějí dopravních přestupků, ruší také noční klid a veřejný pořádek.

Chovanec dříve deníku Právo řekl, že bude požadovat po velkých firmách v dotčených oblastech, aby ve chvíli, kdy zahraniční pracovník přestoupí zákon, nesměl být na území České republiky zaměstnán. „To je debata, která nás teprve čeká," upřesnil dnes. „Chceme s nimi nastavit nějaká pravidla hry," dodal.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje