OSA má utrum? Autorské poplatky se mají zvyšovat maximálně o inflaci, schválili poslanci

Praha – Do budoucna se budou moci autorské poplatky zvyšovat maximálně o inflaci. Počítá s tím novela autorského zákona, kterou dnes schválili poslanci. Pokud by chtěli kolektivní správci zdražení vyšší, muselo by ho schválit ministerstvo kultury.

Ilustrační foto

Ochranný svaz autorský nebo Intergram přitom navrhovaly zvýšení poplatků až o polovinu. Kritici tyto požadavky kolektivních správců označovali za nehorázné, protože by podle nich neúměrně zatížily obce, provozovatele pohostinství i hoteliéry.

Na návrh místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka (STAN) poslanci také navrhli také uzákonit, že pro již navržený razantní růst autorských poplatků nad trojnásobek inflace v uplynulých třech letech, které autorské svazy oznámily loni, by musely získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. S tím souhlasil také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Senátoři k posouzení dostanou předlohu bez kontroverzních návrhů na čtyřnásobné zvýšení autorských poplatků za půjčování knih a na zavedení paušálů za používání kopírovacích strojů ve veřejně přístupných rozmnožovnách. Sněmovní kulturní výbor žádal zvýšení poplatků z nynějších 50 haléřů na dvě koruny za každou zapůjčenou knihu.

Knihovny měly podle výboru platit za veřejně přístupné kopírovací přístroje od 30 korun po 10.000 korun měsíčně, základní a střední školy 100 korun měsíčně za každé zařízení a vysoké školy 400 korun. Pro ostatní rozmnožovny měl činit paušální poplatek 200 až 2800 korun měsíčně.

Psali jsme:  

Zvyšování poplatků jen o inflaci Sněmovna schválila na návrh Radka Vondráčka (ANO). Podle této úpravy by ministerstvo při požadavku na zvýšení poplatků nad inflaci nedalo souhlas, pokud by žádost nevycházela z „objektivních a nediskriminačních kritérií". Pokud by navíc uživatel nebo jeho zástupce s jakýmkoli růstem poplatků nesouhlasil, kolektivní správce by s ním musel věc projednat. Pokud by se nedohodli ani skrze prostředníka, spor by mohl řešit soud. Uživatelům by neměly hrozit žádné sankce za přestupky podle autorského zákona v době, kdy s kolektivním správcem vedou spor o uzavření smlouvy nebo o sjednání sazebníku.

Podle vládní normy by měla kolektivní správa autorských práv získat podrobnější podobu v duchu směrnice Evropské unie. Ministerstvo kultury využilo její zapracování do české legislativy k celkové revizi, zpřehlednění a zpřesnění nynější úpravy kolektivní správy. Novela podle ministerstva také reaguje na problémy z praxe a vývoj digitálních technologií.

Předloha by měla podle ministerstva zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování, a tím zlepšit přístup ke kulturnímu a vědomostnímu bohatství pro jeho využívání v digitálním prostředí. Sněmovna do normy prosadila úlevy pro hudební produkce, na nichž by byly provozovány pouze tradiční lidové skladby bez známého autora.

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Premiér Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta

22.06.2021 09:56 I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na…

Zeman stále považuje odchod z Afghánistánu za chybu, kterou je třeba…

22.06.2021 09:49 Prezident Miloš Zeman stále považuje stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu za chybu. Je třeba…

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Vojtěch nepočítá se změnou pandemického zákona ještě do voleb

21.06.2021 17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout…

Vláda schválila zprávu o extremismu, zmiňuje i sněmovní hnutí SPD

21.06.2021 17:17 Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce dnes schválila vláda.…

Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

21.06.2021 17:10 Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard…

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Související:

Právě se děje