ANKETA: Trump může vyvolat hospodářskou krizi, měl by se probudit. Patetická řeč, zvětšuje chaos, tvrdí politici

ANKETA – Ve svém prvním projevu po složení přísahy Donald Trump mluvil o domácích otázkách, boji proti terorismu, ale otevřel i témata mezinárodní. Našich politiků jsme se zeptali, zda je v řeči něco překvapilo.

Den inaugurace Donalda Trumpa 45. prezidentem USA (20.1.2017).
doporučujeme

„Překvapil mě, že ve své velkohubé politice pokračuje i po volbách. Kampaň skončila a i Donald Trump by se měl probudit do reality a zjistit, zda svými vyjádřeními neničí dlouho budované vztahy a nepoškozuje USA u svých partnerů,“ myslí si europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Mě nepřekvapil. Populisticky opět dával nereálné sliby, může vyvolat ještě větší frustraci. Jeho izolacionistické záměry mohou vyvolat hospodářskou krizi," varuje pro EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Psali jsme:  

„Byl to promyšlený a sebevědomý projev prezidenta země, která je globální mocností. Byl to vzkaz občanům USA, kteří očekávají změny. Z projevu nebyly cítit nepřiměřené vzkazy jiným. S očekáváním a nadějí jsem si projev vyslechl a nemám, co bych kritizoval,“ řekl nám poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Trump měl výborný projev. Mluvil jasně a rozhodně. Mezi byrokratickými politiky to muselo způsobit paniku, protože jim dosavadní stav systému vyhovoval. A řekl to správně.. dnes se vrací vláda zpět lidem. Stejně tak je důležité si uvědomit realitu, že svět se mění. V Americe, ale i v Evropě. Lidé mají plné zuby byrokratů v Bruselu. Mají dost planých a prázdných vět. Zastávám názor, že politik musí vždy prosazovat zájmy svého státu. A to dnes Trump slíbil, že bude dělat,“ okomentoval Trumpovu řeč pro EuroZprávy.cz místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

„Patetický projev s cílem emočně strhnout, to nemůže překvapit. Ale obsahem nic moc. Ukazuje se, že potřebných změn se zřejmě nedočkáme. Slibovat, že se vrací moc lidu, a obklopit se bankéři, zbrojaři a naftaři, je smutný důkaz populismu. Amerika má být první, protože to chce Bůh? Doufejme, že to není avizo oslabení ani oživení hegemonismu ani sekularismu – jako když vyhrožuje zrušit Obamacare. S novým „nájemníkem“ Bílém domě musíme diplomaticky vycházet. Jen se obávám, aby v geopolitice nezvýšil chaos tím, že nechápe, že byznys je něco jiného než řídit stát,“ řekl naší redakci místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Donald Trump, alespoň podle jeho dosavadních prohlášení, musí být opravdu noční můrou pro tzv. tradiční politiky a strany, a docela si dovedu představit, že naší pražské kavárně při jeho slovech hořkne v kávě smetana. Vzhledem k jeho dřívějším proslovům obecně neřekl nic překvapivého ani zásadního. Zásadní je však to, že názory o tom, že politici se odvrátili od lidí a hledí si více zájmů domnělých "elit" než potřeb vlastních občanů, říká už jako Americký prezident, a to už přece mnohem větší váhu má. Jistě to už před ním řeklo mnoho protestních politiků, politologů, sociologů, a i lidí v hospodě u piva. Z úst Amerického prezidenta to má však, samozřejmě, mnohem větší váhu a význam. Tak, jak naši voliči "vynesli" do Sněmovny Babišovo protestní hnutí ANO a (dnes už bohužel zkrachovalý) protestní Úsvit, tak i američtí voliči a volitelé vynesli k prezidentskému postu vlastně protestního prezidenta Trumpa. Ano, politiku je třeba více zpátky obrátit k lidem, k občanům země. V USA, u nás, i kdekoliv jinde. Zbývá již jen poslední, a to ale velmi podstatná maličkost : aby D.Trump své vize o návratu politiky vstříc lidem,  dokázal i naplnit a realizovat. Věřím a doufám, že se mu to podaří, a to i v našem zájmu. S nějakým zásadnějším hodnocením D. Trumpa si však počkejme na pozdější dobu. Chytřejší budeme tak za čtvrt roku, zásadnější soudy bude lépe vynášet tak aspoň po roce," uvedl pro EuroZprávy.cz nezařazený poslanec Karel Fiedler.

Témata: Donald Trump | anketa
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama