Ombudsman nezíská širší pravomoci, vláda chce spornou novelu stáhnout

Praha - Vláda na svém středeční zasedání posoudí návrh na stažení kontroverzní novely, Která rozšířuje pravomocí ombudsmana o možnost podávat antidiskriminační žaloby a podněty Ústavnímu soudu na rušení zákonů nebo jejich částí.

Vláda ČR
doporučujeme

Norma je nyní před sněmovním finále. "Dosavadní projednávání ukazuje, že pro předloženou podobu není v Poslanecké sněmovně politická podpora," stojí v předkládací zprávě pro ministry.

Norma, kterou připravil někdejší ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD), budí mezi poslanci spory od počátku. Ukázalo se to i na červnové schůzi, kdy dolní komora nedala v dílčích hlasováních ombudsmanovi pravomoc dávat podněty Ústavnímu soudu, možnost podávat antidiskriminační žaloby ale zachovala. Protože by se pro takovou podobu novely patrně nenašel hlavně kvůli postoji poslanců hnutí ANO dostatečný počet hlasů, dolní komora ji poslala do opakovaného druhého čtení. Proti rozšíření pravomocí ombudsmana vystupovali i poslanci z ČSSD a KDU-ČSL.

Novelu navrhuje stáhnout Dienstbierův nástupce Jan Chvojka (ČSSD). Už dříve ČTK řekl, že kabinet by do Sněmovny následně poslal úpravu, která by do zákona doplnila působnost ombudsmana ohledně dodržování práv zdravotně postižených lidí. Jde o jediný bod, na němž se poslanci shodují.

Podání Ústavnímu soudu může dát nyní prezident, 41 poslanců nebo 17 senátorů, za určitých podmínek i vláda, kraje nebo člověk, kterého se problém týká. Žaloby kvůli diskriminaci nyní může podávat jen její oběť.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama