Kvůli brexitu a změně vlády v USA bude vliv Německa stoupat, myslí si Stropnický

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se domnívá, že v souvislosti s brexitem či změnou americké administrativy bude stoupat vliv Německa. Poznamenal, že bude zvědavě a netrpělivě pozorovat první kroky nové administrativy USA po nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Trump byl v některých výrocích vůči NATO značně kritický.

Martin Stropnický /ANO/, ministr obrany
doporučujeme

Stropnický zdůraznil význam NATO pro obranu České republiky. „Vzhledem k mezinárodní politické situaci, vzhledem k politickému vývoji v některých našich partnerských zemích bych rád zdůraznil, že pro obranu České republiky je funkční, silná a dynamicky se rozvíjející obranná aliance, čili NATO, tím zásadním kritériem," řekl Stropnický.

Severoatlantická aliance je podle něj pro bezpečnost Česka „alfou a omegou" a jakékoli zpochybňování této skutečnosti označil za hazardování s bezpečností země i občanů.

„Jsme v nové situaci také vzhledem k tomu, že budou v blízké době zahájeny jednání o brexitu," dodal ministr a zdůraznil význam strategického partnerství mezi USA a Velkou Británií. Doufá, že se na něm nic nezmění.

V souvislosti s nástupem Trumpa český ministr obrany také zmínil rostoucí tlak na evropské spojence, aby dávali více peněz na obranu. Stropnický poznamenal, že tlaku rozumí a že podobné hlasy zněly i od bývalého prezidenta Baracka Obamy nebo šéfa NATO Jense Stoltenberga. Spojenci by podle aliančních dohod měli dávat na obranu dvě procenta HDP. Česká republika v současnosti vyčleňuje kolem procenta. Podle Stropnického ale Česko patří mezi málo zemí, které v poslední době "razantně" zvrátily vývoj výdajů na armádu.

„Vzhledem k těm všem souvislostem se domnívám, že bude stoupat význam Spolkové republiky Německo," podotkl Stropnický. Ocenil, že ČR má s Německem uzavřeno strategické partnerství.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 12:22 Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama