Králíky se bouří proti věznici. Spor řeší Babiš, navrhuje dvě varianty

Králíky (Orlickoústecko) - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) chce budovu bývalého Dětského výchovného ústavu v Králíkách proměnit na ženskou věznici pro 200 vězeňkyň s nejmírnějším stupněm ostrahy. Obyvatelé se však bouří. Do Města dnes přijel i Andrej Babiš, který představil i další možnosti.

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Budovu bývalého Dětského výchovného ústavu v Králíkách může stát prodat soukromému investorovi, nebo z něj udělat domov důchodců, nastínil při návštěvě města místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO). „Nic není rozhodnuto, rád si vyslechnu vaše názory. Chceme to zkusit řešit. Chápu, že pan Pelikán nemá místo ve věznicích," řekl dnes Babiš asi třiceti lidem v Králíkách.

Pelikán ale poukazuje na to, že není mnoho času rozhodnutí odkládat, protože počty vězňů stále rostou. Podle vězeňské služby by ve věznici mohlo najít práci 120 lidí, mělo by v ní vzniknout učiliště pro odsouzené s obory kuchař, číšník a švadlena. Zařízení by spolupracovalo s místními dodavateli.

Oba ministři hnutí ANO dnes také jednali v místní firmě OMB Composites EU, která má zájem vězeňkyně zaměstnávat, a setkali se i se zástupci samosprávy. „Firmy mají nedostatek zaměstnanců. Najímání zahraničních pracovníků nefunguje," uvedl Babiš po jednání ve firmě. S ministrem Pelikánem chce ještě probrat další alternativy, kde by věznice mohla být. Nevyloučil ani možnost postavit nové vězeňské zařízení „na zelené louce". Podle Pelikána mají o zaměstnávání vězeňkyň zájem i další firmy. Bezpečnostní opatření by podle něj nebyla vzhledem k mírnému režimu plánované věznice příliš náročná.

Podle odpůrců věznice by areál mohl fungovat i jinak. „V centru tohoto krásného města je úplně zbytečné, aby byli azylanti nebo vězni. Investor, Skirezort Sněžník, má eminentní zájem o tento objekt a chtěl by ho koupit a využít na byty pro své zaměstnance," řekl Michal Souček z iniciativy, která věznici odmítá.

Starostka Králík Jana Ponocná (Naše město) uvedla, že připadají v úvahu dvě možná řešení. „Výsledek je takový, že se buď pan ministr zákonným způsobem domluví s investorem na odkoupení domu, nebo tady věznici zřídí," řekla novinářům.

Lidem vadí, že by věznice byla umístěna poblíž centra města. Mají obavy jak z vězeňkyň, tak z návštěv, které by za nimi jezdily. Podle jednatele společnosti Sněžník Martina Palána by existence věznice poškodila turistický ruch v oblasti. Proti záměru ministerstva se už dříve postavil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Město zorganizovalo loni v listopadu kvůli záměru ministerstva místní referendum. Zúčastnilo se jej 1571 lidí z 3513 oprávněných voličů, účast dosáhla téměř 45 procent. K platnosti plebiscitu je podle zákona nutná účast alespoň 35 procent. Ze zúčastněných hlasovalo platným způsobem proti vzniku ženské věznice 1348 lidí, což představuje skoro 86 procent. Hlasování však nemůže zabránit ministerstvu v jeho plánech. Ministr spravedlnosti před časem uvedl, že nepovažuje výsledek hlasování za většinový nesouhlas, neboť v přepočtu s věznicí nesouhlasilo 38 procent oprávněných voličů.

Dětský výchovný ústav v Králíkách ukončil činnost na konci roku 2014. Králíky už o vypsání místního referenda o jeho využití jednou uvažovaly. Impulzem byl záměr ministerstva vnitra zřídit v objektu pobytové zařízení pro žadatele o azyl. K tomu nakonec nedošlo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama