Zvrat v kauze Nečasová: Je nařízena výměna soudkyně

Praha - Pražský městský soud odebral kauzu zneužití Vojenského zpravodajství Heleně Králové, která opakovaně zprostila viny obžalovanou Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) i trojici zpravodajců. Obvodní soudkyni vytkl nelogické hodnocení důkazů a zpochybnil její nestrannost. Vyplývá to z prosincového usnesení o zrušení dalšího osvobozujícího rozsudku, které dnes na žádost ČTK poskytla mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Jana Nečasová a Petr Nečas

Obvodní soud pro Prahu 1 se bude kauzou, jež v roce 2013 vedla k pádu vlády premiéra Petra Nečase (ODS), zabývat již počtvrté. Tentokrát ji bude muset projednat jiný soudce, konkrétně Pavla Hájková, které byl dnes trestní spis přidělen podle rozvrhu práce.

"Podle odvolacího soudu lze mít v této trestní věci pochybnosti o nepodjatosti samosoudkyně, a to na základě způsobu, jakým hodnotila důkazy," konstatoval ke Králové v usnesení předseda senátu pražského městského soudu Richard Petrásek.

Nečasová nechala podle obžaloby sledovat v roce 2012 premiérovu tehdejší manželku Radku, a to z osobních důvodů. Králová ženě nejprve uložila trestním příkazem podmíněný trest. Po zrušení tohoto rozhodnutí obžalované osvobodila s tím, že se trestný čin nestal. Žalobci se úspěšně odvolali, soudkyně proto rozhodovala znovu a loni v červnu čtveřici opět zprostila viny. "Obvodní soud postupoval naprosto jednostranně, přičemž dospěl k naprosto bezprecedentnímu závěru, že všechny provedené důkazy podporují obhajobu obžalovaných uplatněnou v hlavním líčení," uvedl odvolací senát. Tento závěr byl podle něj s obsahem důkazů "v extrémním rozporu".

"Hodnocení důkazů je neúplné, popřípadě závažným způsobem vybočující z logiky projednávané věci," napsal Petrásek. Poznámky, že úsudky Králové odporují elementární logice, se v odůvodnění vyskytují vícekrát.

Psali jsme:  

Fakt, že obžalovaní zpravodajci Ondrej Páleník s Milanem Kovandou před soudem diametrálně změnili výpověď oproti svým výslechům na policii, nemůže Králová podle Petráskova senátu hodnotit jako pouhé doplnění jejich předchozí výpovědi, protože jednotlivá tvrzení si protiřečí. "Obvodní soud se měl zabývat rovněž důvody náhlého sjednocení výpovědí všech čtyř obžalovaných a výpovědi svědka RNDr. Nečase v hlavním líčení," poznamenali soudci. Podle nich je také "více než s podivem", že výpověď Nečasové v hlavním líčení vyhodnotil obvodní soud jako "zcela spontánní", ačkoliv ji přečetla z papíru.

Při odebrání kauzy Králové postupoval odvolací senát podle judikatury Nejvyššího a Ústavního soudu, která tento krok připouští zpravidla tehdy, "jestliže lze mít pochybnosti o nepodjatosti dosavadního samosoudce ve vztahu k projednávané věci, dále se zřetelem na rozsah a povahu vad, jež odvolací soud zjistil v rámci odvolacího řízení, anebo v případě nerespektování právního názoru vysloveného v předchozím rozhodnutí odvolacího soudu".

Státní zástupce pro Nečasovou požaduje 3,5 roku vězení, obdobné tresty chce i pro trojici zpravodajců.

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Související:

Právě se děje