Lidovci a STAN si plácnou? Rýsuje se dohoda o spolupráci pro volby 2017

Praha – V případě, že se lidovci dohodnou s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) na spolupráci pro podzimní volby do Sněmovny, bude tato dohoda schválena zřejmě na konci března.

Sjezd KDU-ČSL 2015 Zlín
doporučujeme

Na konci března se uskuteční sněm STAN, v pátek před ním se koná celostátní konference KDU-ČSL, která je nejvyšším lidoveckým orgánem v době mezi sjezdy. Termín celostátní konference potvrdila mluvčí KDU-ČSL Petra Hrušová.

Hnutí STAN hledá nového partnera od doby, kdy loni ukončilo spolupráci s TOP 09. Hnutí oslovilo dvě desítky regionálních partnerů, uvažuje i o možné spolupráci se Stranou soukromníků.

Jednaní mezi předsednictvem KDU-ČSL a STAN oficiálně probíhají od prosince. Lidovci přitom zdůrazňují, že jednají pouze se STAN. Spolupráce s dalšími politickými subjekty je podle představitelů KDU-ČSL možná v případě, že by je hnutí stáhlo pod sebe. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek vyloučil spolupráci s majitelem sázkové kanceláře Synot Ivem Valentou, který je v Senátu za Stranu soukromníků, jejím členem ale není.

Psali jsme:  

Podle středečního vydání deníku Mladá fronta Dnes by v případě dojednání spolupráce šly KDU-ČSL a STAN do podzimních voleb se společnou kandidátkou pod společným názvem. Měly by mít i vlastního kandidáta na premiéra, jímž by podle deníku neměl být ani Bělobrádek, ani předseda STAN Petr Gazdík.

Lidovci a starostové si od možné spolupráce slibují, že jim umožní stát se významnějším hráčem na české politické scéně. První místopředseda lidovců Marian Jurečka o společném projektu mluvil jako o historické šanci, jaká byla naposledy před 15 lety, kdy se KDU-ČSL podílela na projektu Čtyřkoalice, která na vrcholu popularity měla podporu přes 20 procent voličů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama