Bude Zeman znovu kandidovat? Dnes mu radila "hradní sedmička"

Praha - Nejbližší spolupracovníci dnes prezidentu Miloši Zemanovi řekli, zda by podle nich měl kandidovat v příštích volbách. Schůzky se krom hlavy státu zúčastnilo sedm lidí. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček je nazval "hradní sedmičkou". Jména jsou známa ale jen čtyři.

Prezident Miloš Zeman a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula vystoupili 21. srpna na tiskové konferenci v Praze.
doporučujeme

Schůzky se zúčastnil kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý, ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček nebo ředitel analytického odboru Radek Augustin. Kromě zmíněné čtveřice se schůzky zúčastnili i další lidé, jejichž jména mluvčí neuvedl. Ovčáček již dříve řekl, že on sám se schůzky také zúčastní. 

Výsledek schůzky nechtěli jeho účastníci komentovat. Kancléř Vratislav Mynář ČTK sdělil, že šlo o přátelské povídání a předkládání argumentů pro a proti. "Setkání proběhlo, pan prezident si vyslechl názory svých nejbližších spolupracovníků a své rozhodnutí oznámí 10. března na tiskové konferenci," sdělil Ovčáček ČTK. K výsledku porady se nechtěl vyjadřovat ani šéf hradní diplomacie Kmoníček.

Zeman minulý týden Českému rozhlasu řekl, že se na schůzce zeptá na názor spolupracovníků, jejich hlas ale bude brát jako poradní a nemusí se jím nakonec řídit. 

Konečné rozhodnutí o tom, zda Zeman bude obhajovat svůj post, podle jeho mluvčího zatím nepadlo, i když v médiích již se objevují informace o tom, že současný prezident do voleb půjde. Deník MF Dnes s odkazem na své zdroje uvedl, že je Zeman už téměř jistě rozhodnutý, že bude příští rok obhajovat svoji pozici. 

"Vypadá to, že přes stesk po Vysočině a určité zdravotní potíže s cukrovkou a nohama u něho převážila chuť znovu kandidovat,“ řekl pro list jeden z hradních zaměstnanců. Ti už se prý na opětovnou Zemanovu kandidaturu připravují.

To ovšem Ovčáček popřel a zopakoval, že hlava státu oznámí svůj verdikt na tiskové konferenci 10. března. O den dříve v podvečer se Zeman na Hradě zúčastní setkání se svými podporovateli a sympatizanty.

Překážkou pro obhajobu mandátu by podle médií mohl být především jeho zdravotní stav. Prezident má potíže především s chůzí kvůli polyfunkční neuropatii. Zeman sám svůj zdravotní stav nedávno označil za stabilizovaný. V září oslaví své 73. narozeniny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama