Starostové chtějí navázat volební spolupráci s KDU-ČSL

Praha - Celostátní výbor Starostů a nezávislých (STAN) rozhodl, že strana chce jít do podzimních voleb do Sněmovny spolu s vládní KDU-ČSL a stejně jako do loňských krajských voleb i se SNK-ED a regionálními stranami. 

Gazdík, Petr
doporučujeme

Uskupení integrované v jedné volební straně by podle předsedy STAN Petra Gazdíka mělo být schopné konkurovat nejsilnějším hráčům.

Předseda STANu uvedl, že postup dnes schválil výbor v tajné volbě 83 procenty hlasů. „Doufám, že podobně, jak se k tomu postavil náš celostátní výbor, to v nejbližší době zváží i celostátní konference KDU-ČSL," řekl Gazdík na tiskové konferenci. O podrobnostech chce hnutí jednat až poté, co bude shoda na spolupráci.

Vedení strany proto dnes bylo celostátním výborem pověřeno, aby vyjednalo detaily vytvoření volebního subjektu, uvedl Gazdík. SNK-ED a regionální strany, s nimiž STAN spolupracoval v loňských krajských volbách, už s projektem vyslovily souhlas. Starostové jsou podle svého šéfa připraveni na volby dát 17 až 20 milionů korun.

Detaily případné spolupráce či název skupiny Gazdík zatím upřesnit nechtěl. „My to nazýváme integrační strana, byl by to nový politický subjekt, který by na své kandidátky přizval další strany," řekl. Řešení je podle odborníků v souladu s ústavou, dodal. Ve vedení integrační strany podle něj musí být členové nové strany, nikoliv členové stávajících stran.

STAN s KDU-ČSL začaly o spolupráci jednat v prosinci. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek minulý týden v dopisu straníkům napsal, že kandidátky by se sestavovaly podle síly obou uskupení v jednotlivých krajích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama