Kdo prozradil veřejnosti kyberútok na MZV? Chovanec chce důkladné vyšetřování

Praha - Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) o hackerském útoku na své ministerstvo informoval v úterý až poté, co o něm napsala některá média. Jeho vládní kole a ministr vnitra Milan Chovanec teď trvá na důsledném vyšetření toho, odkud na veřejnost tyto informace unikly.

Milan Chovanec /ČSSD/, ministr vnitra
doporučujeme

Chovanec dnes novinářům řekl, že státní orgány o činnosti hackerů věděly s předstihem a předčasný únik může ohrozit vyšetřování. „Zajímalo by mě, kdo měl potřebu prozradit vyšetřování této věci a za jakým účelem. Jestli to bylo pouze z hlouposti, nebo jestli to má nějaké další pozadí," řekl Chovanec, podle kterého je líčové zjistit, kdo měl motivaci věc prozradit veřejnosti dřív, než bude kvalifikovaně vyšetřena.

O vyšetřování útoku kromě veřejnosti dozvěděli zřejmě i jeho pachatelé, lituje šéf rezortu vnitra. „Což je bohužel součást veřejnosti. Pokud chcete něco relevantně vyšetřit, tak je nevhodné, abyste to sdělovali do médií," řekl s tím, že je škoda a chyba, že k úniku došlo. „Tu chybu je třeba už neopakovat," dodal.

Psali jsme:  

Chovanec lituje, že se o vyšetřování útoku kromě veřejnosti dozvěděli zřejmě i jeho pachatelé. "Což je bohužel součást veřejnosti. Pokud chcete něco relevantně vyšetřit, tak je nevhodné, abyste to sdělovali do médií," řekl. O problému věděly státní orgány týdny, takže je škoda a chyba, že k úniku došlo, dodal ministr. "Tu chybu je třeba už neopakovat," uvedl.

Hackeři podle Zaorálka pronikli do e-mailových účtů některých zaměstnanců ministerstva včetně jeho schránky a účtů některých náměstků. Podle expertů připomínal útok na internetový sytém Demokratické strany v USA. Z tohoto útoku americké tajné služby obvinily Rusko. I tento čin prý musel spáchat jiný stát.

Server Info.cz s odvoláním na zprávu Národního centra pro kybernetickou bezpečnost uvedl, že útok trval zhruba rok a podařilo se během něj ukrást více než 7000 dokumentů. IP adresy, z nichž hackeři stahovali, směřují do Ruska, Británie, Německa i ČR, uvedl server neovlivni.cz.

Příští týden o tomto tématu bude jednat vláda se zástupci Národního bezpečnostního úřadu a rozvědek. „Úniky jsou vyšetřovány ze strany kompetentních orgánů, vláda si vyslechne podrobnou zprávu," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Očekává zevrubnou zprávu, protože věc je závažná. "Byl to masivní útok, musíme tomu věnovat pozornost," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová zvažuje kandidaturu na Hrad

13.04.2021 08:53 Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová přemýšlí o kandidatuře na prezidentskou funkci…

Vláda potvrdila opatření omezující setkávání, upravila i pravidla pro…

12.04.2021 22:18 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné…

Další kulturní instituce žádají Babiše, ať nemění ministra kultury

12.04.2021 20:22 Aktualizováno Další instituce se přidaly k apelu na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nečinil změny na postu…

Piráti a STAN by podle modelu předběhli ANO o šest procent

12.04.2021 19:02 Sněmovní volby by v březnu vyhrála koalice Pirátů a STAN se ziskem 28,5 procenta hlasů. Druhému ANO…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama