Zeman a Gašparovič jsou prvními nositeli ceny M. R. Štefánika

Praha - Český prezident Miloš Zeman a bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič dnes v Praze převzali Cenu Milana Rastislava Štefánika za zásluhy o založení Slovenského domu. Světové sdružení Slováků toto ocenění udělilo vůbec poprvé.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Miloš Zeman, prezident České repubilky
doporučujeme

Dobře naladění prezidenti při slavnostním aktu vtipkovali o kvalitě slovenského piva a českého vína. Při převzetí ceny, na níž byla podobizna Štefánika, Zeman poznamenal, že státník si vůbec není podobný. Chyběla mu totiž typická vojenská čepice.

Pak ale přišla na řadu vážnější témata. Zeman si postěžoval, že zatímco Slovenský dům v Praze už funguje, jeho česká obdoba v Bratislavě ne. "Chtěl bych smutně konstatovat, že na rozdíl od našich slovenských přátel, kterým ještě jednou děkuji za úspěšné ukončení akce Slovenský dům, akce Český dům je teprve v počátcích, a že si za to můžeme sami naší pomalostí, naší neschopností a naší leností," řekl český prezident.

Oba prezidenti připomněli význam Štefánika pro společné dějiny Čechů a Slováků a zdůraznili přátelství obou národů. "Možná je paradox, že z Československa jsou dnes dva státy, ale to je důkaz úspěchu obou národů," uvedl Gašparovič.

"Pokud si někdo myslel, že rozdělení států rozdělí i občany, vidí, že to není pravda. Za sebe jako politika mohu říci, že tak blízký vztahy mezi českými a slovenskými politiky nebyl," prohlásil.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Tajemství, o kterém roky nikdo nevěděl. Havel přiznal svou největší chybu.…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Česko má za sebou oslavy 30 let od revoluce, a při této příležitosti si připomnělo nejen…

Babiš chce pozvat do Prahy ukrajinského prezidenta Zelenského a Hončaruka

18.11.2019 20:59 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama