Česko v ohrožení? ANO směřuje k autoritativnímu řízení, Babiš se brání

Praha - Hnutí ANO se dnešní změnou stanov, která posílila pravomoci předsedy, přiklání k autoritativnímu řízení. V debatě České televize se na tom shodli šéfové ČSSD a STAN Bohuslav Sobotka a Petr Gazdík.

Gazdík, Petr

Podle Sobotky budou místopředsedové ANO jen komparzem, který nebude moci rozhodovat o podstatných záležitostech. Gazdík přirovnal hnutí ANO k Severní Korey, kde vládne diktátorský režim.

Podle schválené změny stanov bude mít předseda hnutí ANO nově pravomoc vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nové jména nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině pro volby na všech úrovních samosprávy. Dosud tuto pravomoc měl pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a předsedové krajských organizací.

"Jestli teď bude ANO rozhodovat podle toho, kdo je předsedovi víc sympatický, nebo jestli na něj někdo něco donesl předsedovi, tak se z toho stane tak trochu Severní Korea," řekl místopředseda Sněmovny Gazdík. Změnu stanov ANO považuje za nebezpečnou, může se podle něj stát, že hnutí nebude svého předsedu kontrolovat. "Já bych si nepřál, abych takovou pravomoc měl," dodal.

Podle premiéra Sobotky ANO dnešní změnou stanov odbouralo vnitřní pojistku, kterou by měly demokratické strany mít. "Jestliže ANO zmocnilo Andreje Babiše a ten může zasahovat do úplně všech kandidátek, tak je přeci jasné, že hnutí ANO se posouvá ne směrem k větší demokratizaci, ale začíná tam příklon k naprosto autoritativním prvkům," konstatoval Sobotka. Doplnil, že si nedovede představit, že by měl pravomoc zasahovat do všech kandidátek. V tradiční demokratické straně by podle něj nic takové nemohlo být schváleno.

Hnutí ANO se kritice brání

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) se ohradil proti výroku premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že hnutí ANO není demokratické. Možnost předsedy samostatně zasahovat do kandidátek je podle něj potřebná, protože předseda nese zodpovědnost. O rozšíření pravomocí předsedy ANO rozhodla dnes schválená změna stanov.

"Myslím, že je to směšné. My jsme stále označováni za hnutí jednoho muže, že já jsem diktátor a všechno diktuju. Ať mi někdo řekne, co jsme udělali nedemokratického jako hnutí," řekl Babiš.

"To, že my máme nějakou kompetenci jako předsednictvo a já jako předseda, to jsme měli už minule. Nikdy jsem ji nevyužil, nikdy jsem neškrtal nikoho," řekl Babiš. Podle dosavadních stanov z roku 2015 mohl změny na volebních kandidátkách provádět výbor tvořený předsednictvem a krajskými předsedy. Nově tuto pravomoc bude mít kromě výboru i předseda.

Babiš také podotkl, že nezasahování do kandidátek byla v minulosti možná chyba, hnutí špatně vybralo některé kandidáty do Sněmovny nebo v jiných volbách. "Když teda mám mít tu zodpovědnost, tak můžu mít i tu kompetenci," řekl.

Místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová uvedla, že stanovy ANO se neliší od ostatních stran. "My jsme si udělali analýzu stanov, které mají ostatní strany, a rozhodně z toho nevycházíme jako nedemokratická strana. My teď akorát do stanov dáváme to, co mají všechny ostatní strany schované ve vnitřních předpisech," řekla.

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Sněmovna zmírnila nárok na ošetřovatelské volno, prodloužila otcovskou

28.07.2021 10:45 Aktualizováno Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho…

Poslanci by mohli omezit svá vystoupení, aby na ranní schůzi vše stihli

28.07.2021 09:10 Aktualizováno Poslanci by při dnešní ranní mimořádné schůzi mohli omezit počet a dobu svých vystoupení, aby se za…

Opozice vidí za zrušením vyhlášky o respirátorech diletantství vedení země

27.07.2021 17:32 Dnešní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil opatření ministerstva…

V Česku by podle Havlíčka měla být alespoň jedna továrna na baterie pro…

27.07.2021 13:55 Aktualizováno Stát chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt továrny na baterie pro elektromobily,…

Ministryně Maláčová se bude navzdory kritice nadále účastnit kontrol firem

26.07.2021 13:56 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) i její poradce Matěj Stropnický počítají s tím, že se budou i…

Sněmovna bude rozhodovat o důchodech, dětských skupinách a vyplácení dávek

26.07.2021 12:25 Poslance čeká v tomto týdnu rozhodování o devíti návrzích zákonů. Sejdou se kvůli nim ve středu a v…

Související:

Právě se děje