Jak Sobotka drží slovo? Podívejte se na předvolební sliby ČSSD

Praha - Vládní ČSSD toho ve svém předvolebním programu v roce 2013 naslibovala hodně. Některé sliby, jako například zrušení poplatků u lékaře či zvýšení minimální mzdy se ji podařilo naplnit. Jiné, jako například zrušení superhrubé mzdy nebo prosazení zákona o lobbingu zůstaly nenaplněné. Vyplývá to z analýzy, kterou provedl server EuroZprávy.cz.

38. sjezd České strany sociálně demokratické

Zbývá zhruba půl roku do voleb do poslanecké sněmovny. Vítězové těch zatím posledních z roku 2013, ČSSD, již zřejmě nestihnou naplnit některé své předvolební sliby, které nabízeli voličům. I tak se sociálním demokratům a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi ve společné koalici s hnutím ANO a KDU-ČSL mnohé podařilo.

V oblasti zdravotnictví se podařilo zrušit tzv. regulační poplatky u lékaře, společně s vládními partnery sociální demokracie prosadila i snížení sazby daně z přidané hodnoty na léky na 10 %. Došlo také k navýšení příspěvku na státní pojištěnce – poprvé od roku 2015 ještě za ministra Svatopluka Němečka, který prosadil i navýšení od roku 2017, nyní se dohodl současný ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík s ministrem financí Andrejem Babišem na dalším zvýšení, a to na 970 korun za jednoho pojištěnce od roku 2018.

Chybí politická vůle k novele o státním zastupitelství

Naopak snaha prosadit nový zákon o státním zastupitelství zamrzla a do konce funkčního období stávající vlády se již zákon schválit nepodaří, chybí politická vůle k jejímu projednání.

Ministryni školství Kateřině Valachové se podařilo prosadit slibovaný poslední předškolní rok pro děti jako povinný. Děti, které tak dosáhnou pěti let do měsíce září, budou muset od letoška absolvovat rok předškolního vzdělávání. Zvedly se také platy učitelům i dalším, nepedagogickým pracovníkům ve školství.

Sporným bodem je přijetí tzv. služebního zákona, jehož schválená verze bez vzniku samostatného ředitelství státní služby vzedmula vlnu kritiky, například i od prezidenta Miloše Zemana.

ČSSD ve vládě naplnila slib pravidelné valorizace důchodů i zvýšení daňových slev na dítě. Současná vláda také prosadila novelu autorského zákona, která redukovala nárůst autorských poplatků, což byl také jeden z jejich předvolebních slibů.

Neshody panují i na podobě zákona o sociálním bydlení

Nejisté je však brzké přijetí slibovaného zákona o sociálním bydlení. Ministryně sociálních věcí Michaela Marksová návrh vypracovala společně s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou, která má však k návrhu značné výhrady. Dle ČTK měl zákon původně platit od letošního roku, nyní se počítá s lednem 2018.

Zákon o registru smluv, který sociální demokracie ve svém volebním programu prosazovala, nabyl účinnosti v polovině roku 2016, krátce nato však došlo v poslanecké sněmovně k odhlasování novely zákona o registru smluv, pro kterou zvedli ruku i zástupci ČSSD. Případné finální schválení novely je ostře kritizováno, jelikož by znamenalo vyjmutí z povinnosti zveřejňovat smlouvy společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu.

Téměř k žádnému posunu nedošlo ve věci dříve socialisty prosazovaného zákona o lobbingu. Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka pro ČTK v únoru prozradil, že souhlasí s prezidentem Zemanem v tom, že nyní je velmi krátká doba na prosazení zákona, a snahy o jeho prosazení by patrně ztroskotaly.

Nepodařilo se ani dotáhnout do konce schválení návrhu ústavní novely o obecném celostátním referendu, který leží ve sněmovně. Návrh připravil již bývalý ministr Jiří Dienstbier. Zatím nedošlo ani k avizovanému zrušení superhrubé mzdy, které ČSSD preferuje.

Minimální mzda vzrostla, stejně jako zdanění hazardu

Sociální demokraté v programu slibovali nárůst minimální mzdy pro rok 2018 na 12 tisíc korun. I tento slib můžeme považovat za naplněný, vláda loni zvýšila minimálním mzdu na 11 tisíc od letošního roku. Úspěšní byli také v prosazení vyššího zdanění hazardu.

Premiér Bohuslav Sobotka pro ČT prozradil, že jednou z priorit do konce funkčního období vlády je ještě přijetí novely stavebního zákona a zejména brzké přijetí již zmíněného zákona o sociálním bydlení.

Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli výroku vůči…

22.09.2022 15:01 Lídrovi opozičního hnutí SPD Tomiu Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli jeho…

Volby: Hnutí ANO ve většině krajských měst triumfuje. V prvním kole se…

24.09.2022 23:59 Lidovci vedli ze stran kandidujících samostatně před ODS a STAN v obecních volbách i po sečtení…

V okupovaných částech Ukrajiny pokračují referenda. Výsledky budou neplatné

24.09.2022 13:28 V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny dnes druhým dnem pokračují narychlo…

Rusko může použít jaderné zbraně, obává se Ukrajina. Důsledky by podle…

23.09.2022 13:26 Spojené státy už několik měsíců varují soukromými komunikačními kanály ruské představitele před…

NASA kvůli tropické bouři potřetí odložila start rakety k Měsíci

24.09.2022 18:04 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý…

Volby: Hnutí ANO vyhrálo ve většině krajských měst. Česko má dva nové…

24.09.2022 23:59 Aktualizováno Lidovci vedli ze stran kandidujících samostatně před ODS a STAN v obecních volbách i po sečtení…

Ve volbách v Praze vede uskupení Spolu, hnutí ANO je druhé. Primátorem…

24.09.2022 23:53 Aktualizováno Piráti budou usilovat o místo ve vedení hlavního města Prahy. Zda získají křeslo primátora, bude…

Hnutí ANO vyhrálo v Hradci Králové, chce vytvořit koalici s ODS

24.09.2022 23:47 Aktualizováno Hnutí ANO, které v komunálních volbách v Hradci Králové jasně zvítězilo, by chtělo vytvořit koalici…

Volby ve Zlíně vyhrálo hnutí ANO, jednání o koalici začnou už dnes

24.09.2022 23:00 Komunální volby ve Zlíně vyhrálo stejně jako v minulých volbách hnutí ANO, získalo 14 mandátů v…

V Ústí nad Labem vyhrálo volby hnutí ANO, chce vyjednávat o koalici se…

24.09.2022 22:59 Aktualizováno Komunální volby v Ústí nad Labem vyhrálo hnutí ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má…

V Plzni se o vítězství perou hnutí ANO a SPOLU

24.09.2022 22:50 Lídr koalice SPOLU v Plzni doufá, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou členy nové koalice ve městě. SPOLU…

Volby v Liberci vyhrají Starostové pro Liberecký kraj před ANO

24.09.2022 22:44 Komunální volby v Liberci vyhraje podle propočtu ČTK kandidátka SLK, tedy Starostové pro Liberecký…

V Pardubicích vyhrává volby hnutí ANO, druhé je zatím SPOLU

24.09.2022 22:42 Komunální volby v Pardubicích podle propočtu ČTK vyhrálo ANO. Na druhém místě bude pravděpodobně…

Komunální volby v Ostravě vyhrálo ANO, osloví stávající partnery

24.09.2022 22:36 Aktualizováno Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) je s výsledkem voleb spokojen. V krajské metropoli už začala…

Ve volbách v Karlových Varech zvítězilo hnutí ANO

24.09.2022 22:35 Komunální volby v Karlových Varech vyhrálo ANO, získalo 14 mandátů v zastupitelstvu, které má 35…

Související:

Právě se děje

reklama